Legkevesebb négy ember meghalt, három pedig kórházba került hétfőn a Kijev ellen kamikaze drónokkal intézett újabb orosz támadás következtében. Vitalij Klicsko, az ukrán főváros polgármestere közölte, hogy a Sevcsenkiv kerület lakóházait ért csapásokban életét vesztette egy gyermeket váró fiatal házaspár is, a nő hat hónapos terhes volt. A politikus szerint öt robbanás történt, miután 28 drónt irányítottak a városra, és 18 embert sikerült kimenteni a romok közül.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter felszólította az Európai Uniót, sújtsa szankciókkal Iránt, amiért az öngyilkos drónokkal látta el Oroszországot. Irán hétfőn ismét tagadta, hogy átadott volna Oroszországnak olyan drónokat, amelyeket Ukrajnában használtak. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta, az unió konkrét bizonyítékokat fog keresni arról, hogy Irán részt vesz-e Oroszország ukrajnai háborújában.
Az ukrán elnök szerint Oroszország 2400 darabot vásárolt az iráni gyártmányú Sahid-136-os drónokból, amelyeket szeptemberben kezdtek bevetni az Ukrajna elleni háborúban.
Szakértők szerint ezek inkább kis cirkálórakétáknak tekinthetők, amelyek 50 kilogrammos hasznos terhelésük miatt viszonylag korlátozott pusztító képességgel bírnak.
Rakétatámadás érte a Harkivtól észak-nyugatra lévő Szumi városát is, négy ember halálát és többek sebesülését okozva. A katasztrófavédelem szerint egy elektromos alállomást ért találat, amely tüzet okozott. Energetikai létesítményeket lőttek az orosz erők Dnyipropetrovszk régióban is, de az áramellátást sikerült helyreállítani - közölte Denisz Smihal miniszterelnök.
Andrij Jermak, az ukrán elnök kabinetfőnöke hétfőn bejelentette, hogy Oroszország 108 foglyot adott át Ukrajnának a nyolc hónapja tartó háború első, kizárólag nőket érintő fogolycseréje keretében. A hazatérő női hadifoglyok közül 37-en a mariupoli Azovstal acélgyár ostroma végén adták meg magukat az orosz katonáknak. A kelet-ukrajnai szakadár donyecki régió vezetője, Denisz Pusilin megerősítette a hírt, hozzátéve a fogolycserére kijelölt 110 emberből ketten úgy döntöttek, hogy Oroszországban maradnak.
Lakónegyedre zuhant egy orosz katonai repülőgép hétfőn este a dél-oroszországi Krasznodari terület Jejszk városában – számolt róla be az orosz média és szemtanúk. A helyszínen robbanások történtek, a tomboló tűz átterjedt egy lakótelepi házra. Az áldozatok száma jelenleg nem ismert. A Meduza orosz ellenzéki hírportál szerint a gép pilótája katapultálni tudott, mielőtt a gép lezuhant. Közösségi médiabejegyzések szerint egy Szu-34 és vadászbombázó gépről van szó, amely ukrajnai bevetésről tért volna vissza.
Magyarok nélkül alakul meg az uniós kiképzőmisszió
Az európai uniós külügyminiszterek hétfőn megállapodtak, hogy november közepétől — előreláthatólag Lengyelországban és Németországban — katonai kiképzőmissziót állítanak fel az ukrán hadsereg támogatására. A misszió egyelőre 15 ezer katona felkészülését fogja segíteni. A küldetés létrehozását egyedül a magyar kormány ellenezte, megakadályozni viszont nem akarta, ezért tartózkodott az egyhangúságot igénylő szavazásnál — közölte Szijjártó Péter külügyminiszter a tanácskozás után. Hozzátette, hogy Magyarország nem vesz részt a kiképzőmisszió tevékenységében és finanszírozásában. A huszonhetek megegyeztek, hogy újabb 500 millió euróval járulnak hozzá az Ukrajnába fegyvereket szállító tagállamok pénzügyi támogatásához. A háború kitörése óta már 3 milliárd eurót költöttek erre a célra a közösség Európai Békekeret nevű alapjából. “A szankciók hatnak és a jövőben még jobban fognak hatni” - válaszolta sajtótájékoztatóján Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője a magyar nemzeti konzultációra vonatkozó kérdésre. Megjegyezte, Magyarország eddig nem akadályozta a döntéshozatalt és nem vétózta meg a szankciók jóváhagyását. – Halmai Katalin (Brüsszel)