284 ezer eddig is a hatálya alá tartozott, további 66 ezret érint a kedvezményezettek körének múlt pénteki kiterjesztése – derült ki Nagy Márton közleményéből, amelyben a gazdaságfejlesztési miniszter szankciós kamatfelárról ír.
Valójában a megugrott infláció és a korábban szabadesésben zuhanó forint megállítását célzó jegybanki kamatemelések miatt lenne az év elején bevezetett kamatstop nélkül immár több, mint 50 százalékkal magasabb a változó kamatozású hitelek törlesztőrészlete. A kamatokat a tavaly október végi referenciaszinteken rögzítő intézkedést emiatt hosszabbította meg jövő június végéig a kormány, a kamatstoposok körét pedig azért bővítette ki, mert a korábban 3 vagy 5 évre fixált kamatú lakáshitelek is kamatfordulójukhoz értek, így ezek törlesztőrészlete is megugrott. Nagy Márton szerint a kamatstoppal az érintett adósok zsebében összességében 140 milliárd forint marad, ami fejenként 456 ezer forint „megtakarítást” jelent.
A Bank360.hu hitelkalkulátora szerint egy 2016 októberében 15 évre felvett 15 millió forintos lakáskölcsön törlesztőrészlete - 12 hónapos kamatperiódussal és 3 százalékpontos kamatfelárral kalkulálva - a kamatstopnak köszönhetően 117 ezer forint marad 2023. június végéig. A kamatstop nélkül viszont október végén nem a 2,4 százalékos, hanem a legutóbbi jegybanki döntés után 16 százalékra ugrott referenciakamat alapján határoznák meg a törlesztőrészletét, ami így havi 193 ezer forintot tenne ki. Ez 76 ezer forintos különbséget jelent.
A kamatstop árát azonban nem a kormány, hanem a bankok fizetik meg. Az intézkedés meghosszabbítása ráadásul arculcsapása azoknak az adósoknak, akik hallgattak az akkor még Orbán Viktor gazdasági főtanácsadójaként funkcionáló Nagy Márton év eleji szavaira, miszerint az érintett adósoknak fixálniuk kellene változó kamatozású hiteleik kamatát. Ha ezt megtették az akkori, már magasabb kamatszinten, akkor most nagyobb havi összegeket törlesztenek, mintha nem csináltak volna semmit.
Igaz, a majdani miniszter már akkor kilátásba helyezte: ha a bankok a fixálásra nem tudják rávenni ügyfeleiket, a kamatstop az eredetileg tervezettnél tovább is fennmaradhat.
Most viszont már semmi sem készteti az érintett adósokat, hogy gondoskodjanak hiteleik kiszámíthatóságáról, és fixálják a jelenlegi magasabb szinten kamataikat. Sőt, minden hónapban egyre többet nyernek azon, hogy a piaci kockázatok és a banki figyelmeztető levelek ellenére nem csináltak semmit a piaci kilengéseknek erősen kitett hiteleikkel.