Magyarország;bérek;foglalkoztatottság;V4 országok;

- Sereghajtó régiós szinten a magyar bérek emelkedése

A lengyelek alaposan elhúztak mellettünk, de a többi visegrádi tagállamban is gyorsabban növekednek a bérek. A foglalkoztatottsági adatokat tekintve jobb a helyzet.

Messze elmarad a lengyelországi fizetésektől a magyar - számolt be a Privátbankár a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) statisztikái alapján.

A foglalkoztatottság terén Magyarország jól áll: 74,4 százalékos foglalkoztatottsági ráta mellé mindössze 3,3 százalékos munkanélküliség jut, ezzel hazánk az uniós élvonalban helyezkedik el. A tartós munkanélküliségbe jutottakra vonatkozó adat is aránylag alacsony, a 2021-es adatok szerint a munkanélküliek 31,2 százalékáról mondható ez el, igaz, ez a szám néhány százaléknyit emelkedett a 2020-as adatokhoz képest (tartósan munkanélkülinek az OECD módszertana szerint azokat nevezik, akik több mint 12 hónap alatt sem találtak munkát).

Annál elkeserítőbb az eredmény az egyes országok bérszintjének vonatkozásában. A 38 tagú OECD 34 országból közölt friss béradatokat 2021-ből, eszerint Magyarországnál összesen 3 országban voltak alacsonyabbak a bérek: Görögországban, Szlovákiában és Mexikóban. Bár a a 2011 és 2021 közti időszakban a hazai átlagbér összességében az OECD-s átlag felett szerepelt, a többi V4-tagállam átlagaihoz képest kevesebb, 17,9 százalékos emelkedést könyvelhetett el, márpedig gyakorta ez alapján az adat alapján szokás összehasonlítani például a hazai életszínvonal alakulását. Szlovákiában ugyanez a szám 22,49 százalék, Csehországban 26,78 százalék, Lengyelországban pedig 31,72 százalék, azaz csaknem 14 százalékpontos a különbség a magyar fizetések emelkedésének üteméhez képest.

A jegybank forintvédő akciója akár 4-5 milliárd euróba is kerülhet, a devizatartalék amúgy csúcsközelben van.