Kárpátalja;Turul-emlékmű;orosz-ukrán háború;Viktor Mikita;

2022-10-20 07:57:00

Kárpátalja kormányzója szerint provokáció a munkácsi turulszobor lebontása

Kárpátalján számos nemzetiség él, nem most kellene az ilyen ügyekkel foglalkozni - vélekedett Viktor Mikita.

Kárpátalja destabilizálására tett sokadik kísérlet volt a munkácsi várban lévő Turul-emlékmű eltávolítása - így kommentálta Viktor Mikita kárpátaljai kormányzó, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetője a munkácsi városi tanács döntését, amelynek értelmében el kellett bontani a várban lévő magyar nemzeti szimbólumot ábrázoló szobrot, a helyére pedig Ukrajna háromágú szigonyos címerét emelnék.

Amint arról lapunk is beszámolt, a döntés nagy feszültséget váltott ki, több kárpátaljai magyar szervezet éles tiltakozásának adott hangot. Az ügyre az Orbán-kormány is lecsapott, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bekérette az ukrán ügyvivőt, Potápi Árpád János államtitkár pedig ugyancsak megdöbbentőnek és felháborítónak nevezte a történteket.

Viktor Mikita Ungváron vett részt egy kötetlen sajtóbeszélgetésen, itt kérdezték meg az újságírók a magyarellenes lépéssel kapcsolatban. A kormányzó a Kárpáti Igaz Szó szerint úgy reagált: „Számos, a kárpátaljai helyzet destabilizálására irányuló provokációt kellett kivédenem a háború nyolc hónapja alatt, már nem számolom, pontosan hányat. A béke és stabilitás megőrzése, a nyugodt hátország a legfontosabb feladat számomra és a csapatom számára. Annak érdekében, hogy a frontvonalon harcoló katonáink biztonságban tudják a családtagjaikat. Ezért nincs most itt az ideje, a társadalmat fenyegetően megosztó, a szét- vagy kettészakadás rémét keltő kérdések felvetésének, amelyek a párbeszédek helyett konfliktusokat gerjesztenek.”

Hangsúlyozta, szerinte Kárpátalján a különböző nemzeti kisebbségek képviselői időtlen idők óta békében élnek egymás mellett. Ukrajna Magyarországgal való kapcsolatára utalva felidézte, hogy viták terhelik, azonban nem szabad a Kárpátalján élők között felelősöket keresni emiatt.

Utalva arra, hogy a lépés ötletgazdái nem érték el a céljukat, hozzátette, szerinte a kárpátaljai közvélemény jól vizsgázott a megosztó helyzetben, mert az eltérő álláspontok ellenére a történtek nem indítottak el radikalizálódást a megyében. Viktor Mikita úgy vélte, az is a provokáció szándékára utal, hogy a Turul-emlékmű eltávolításáról szóló döntés szinte azonnal megjelent az orosz hírportálokon.

Ami magát az ügy tartalmát illeti, a kormányzó szerint ebben a kérdésben a közvéleménynek kell ítéletet mondania, konstruktív párbeszédre van szükség, nem helyes erővel, hatalmi szóval nyomást gyakorolni a probléma megoldására - szögezte le. Jogellenességet ugyan nem lát a döntés meghozatala körül, de a körülményei már más kérdést jelentenek, a maga részéről semleges szeretne maradni. „A közösségnek magának kell eldöntenie, hogyan tovább” - közölte.

A döntés lehetséges indokaiként elképzelhetőnek tartja, hogy egy megbízás teljesítése történt, de az is lehet, hogy csak a hangulatingadozásból származik, mindenesetre nem gondolja, hogy itt győzelmi hangulatról lenne szó. „Úgy gondolom, hogy aki ilyen harciasan áll hozzá a kérdéshez, annak jobb lenne a fronton érvényesítenie az elszántságát, ahol valóban harcolhat az országunk függetlenségéért, és majd, ha visszajött, akkor civilizált kommunikációt tud folytatni” - vélekedett.