;

Nagy-Britannia;lemondás;kormányválság;Liz Truss;

- 44 napig bírta Liz Truss

A hetek óta ostromlott brit kormányfő koporsójába szerda este az alsóházban lezajlott tumultuózus jelenetek verték be az utolsó szöget. Jövő pénteken új vezetője lesz a szigetországnak.

Kevesen gondolták volna, hogy Boris Johnson szeptember 6-i kormányfői búcsúbeszéde után mindössze 44 nappal le kell porolni a Downing Street 10. előtt felolvasott állásfoglalásokhoz használt mikrofonállványt. A pódium csütörtökön helyi idő szerint röviddel fél 2 óra óra után került elő. Liz Truss miniszterelnök délelőtt válságmegbeszélést folytatott Sir Graham Bradyvel, a pártvezető-kormányfőválasztásokat és leváltásokat levezénylő 1922-es bizottság elnökével, miniszterelnök-helyettesével, egyben legszorosabb szövetségesével, Thérèse Coffey-val és a Konzervatív Párt elnökével, Sir Jake Berryvel.

A 47 éves politikus rövid kormányfői tevékenységét, mely II. Erzsébet halálával, búcsúztatásával és az új király, III. Károly trónra lépésével kezdődött, szeptember 23-án siklatta ki az úgynevezett mini költségvetés. A Liz Truss választási programját megvalósító terv, amit később maga is "elhamarkodottnak és túl messzire menőnek" minősített, fedezet nélküli adócsökkentési és támogatási elemeket tartalmazott. Míg politikai szempontból különösen az a részlet verte ki a biztosítékot, mely a legmagasabb keresetű osztály személyi jövedelemadóját 45 százalékról 40 százalékra csökkentette, az igazi felfordulást a mintegy 65 milliárd fontos költségvetési hiánytól megriadt pénzpiacok reakciója okozta. Liz Truss múlt pénteken pénzügyminisztere, Kwasi Kwarteng menesztésével és a megbízható Jeremy Hunt kinevezésével igyekezett menteni a bőrét. A veterán tory politikus a hét elején a büdzsé ígéreteinek szinte teljes visszavonásával nyugtatta meg a piacokat, de platformjának feladásával a kormányfő pozíciója megroggyant.

A szigetország történelmének legrövidebb kormányfői tevékenysége egy minden precedenst nélkülöző tülekedéssel pecsételődött meg szerda este. A Munkáspárt indítványt nyújtott be egy a fracking, a hidraulikus törési technológia betiltásával foglalkozó vita megrendezésére, amit a kormánypárt vissza akart utasítani, kötelezővé téve a teljes frakciónak a nemmel való szavazást, bizalmi voksnak minősítve Liz Truss iránt és felvetve az igennel szavazók tagságának felfüggesztését. A "whipek", a frakció ostorai minősítethetetlen fizikai erőszakot alkalmaztak a vonakodókkal szemben, majd összpárti tiltakozás nyomán az első számú fegyelmező és helyettese bejelentették távozásukat, hogy azután visszavonják döntésüket. A teljes káosz és az újabb hátraarc további képviselőket győzött meg, hogy Liz Truss katasztrófába sodorja a kormányt, a pártot, a parlamentet, az országot.

Másfél perces beszédében Truss utalt arra, milyen nehéz körülmények között foglalta el hivatalát. "Vízióm az alacsony adózás és növekedés-serkentés volt, de be kellett látnom, hogy a jelenlegi helyzetben ennek nem tud eleget tenni", - jelentette ki. A bukott politikus lemondásáról értesítette III. Károlyt, de kormányfői hivatalában utódja kinevezéséig megmarad.

Sir Graham Brady megígérte, hogy az új tory frontember megválasztására egy héten belül sor kerül. A menetrend hasonló lesz a nyári kampányéhoz, de a tagság a világhálón keresztül adja le voksát a frakción belül a legnagyobb támogatottságot elérő jelöltekre. E sorok írásakor a bukmékerek favoritja Rishi Sunak, a Truss által legyőzött volt pénzügyminiszter. Jeremy Hunt azonnal kizárta indulását, Penny Mordaunt, az alsóház kormányzati többségének vezetője és Brandon Lewis igazságügyi miniszter pedig fontolgatják esélyeiket. Ahogy az várható volt, de ettől nem kevésbé hihetetlen, felmerült a lemondása óta hallgató Boris Johnson visszatérése, remélve, hogy második nekifutásra jobban teljesít. Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére "teljes zűrzavarnak" nevezte az állapotokat, kijelentve, "a lakosságnak joga van véleményt nyilvánítani, ezért a válasz egy parlamenti választás kiírása". 

Olaszország és Svédország után Észtországban is hatalomra - vagy legalábbis annak közelébe - juthat a szélsőjobboldal jövő tavasszal. Ez felettébb veszélyes fordulat lenne a balti állam számára, ám aligha gyengítené az orosz agresszióval szembeni egységes európai fellépést, amit Orbán Viktor magyar miniszterelnök nyilatkozataiban rendre bírál, ám tetteiben többnyire támogat.