Nagy-Britannia;Rishi Sunak;

Rishi Sunak volt pénzügyminiszter a Konzervatívok új vezetője, keddtől pedig az Egyesült Királyság kormányfője

Boris Johnson önmagát adta, amikor ellentmondásos körülmények között visszalépett a versenyből. 

Percekkel a nevezési határidő lejárta, hétfő kora délután Penny Mordaunt, a toryk alsóházi vezetője bedobta a törülközőt és visszavonta jelentkezését a párt első emberének tisztségére. Nem arra hivatkozott, hogy nem kapta meg a szavazásban való részvételhez szükséges 100 fős képviselői támogatást, hanem bizalmasai sugallatára a "bizonyosság és a stabilitás elsőbbségét" említette. Rishi Sunak a 357 fős tagság többsége, 188 honatya deklarált választottjának bizonyult. A 42 éves volt pénzügyminiszter, akit sokan támadnak, amiért július 5-i lemondásával elindította a Boris Johnson lemondásához vezető lavinát, az Egyesült Királyság egyik legfiatalabb és az első hindu miniszterelnöke lesz. A tervek szerint kedden III. Károly a Buckingham-palotában előbb elfogadja Liz Truss lemondását, majd kormányalakításra kéri fel Sunakot.

A tory politikus elsőként a frakció tagjaival találkozott, akik kitörő lelkesedéssel üdvözölték. A Sky News-nak nyilatkozó képviselők szerint Shunak utalt arra, milyen kemény gazdasági kihívások leselkednek rá. Első számú feladata a széthúzó párt egységének helyreállítása. A legkésőbb 2025 januárjában esedékes parlamenti választás előtt jól tudja: megosztott pártok ritkán győznek.

Gyors cselekvésre kényszerültek és bravúrosan oldották meg feladatukat a brit napilapok, amikor vasárnap este 9 órakor meg kellett változtatniuk címoldalaikat. Ekkor látta elérkezettnek az időt Boris Johnson, hogy közleményt adjon ki, melyben bejelentette kiiratkozását a tory vezetőválasztási kampányból. A kommüniké tipikus BoJo fogalmazás volt, csúsztatásokkal és lódítással. A szeptember 5-én felmentett volt kormányfő politikai elemzők és képviselőtársai által egyaránt megkérdőjelezve azt állította, megszerezte a szavazásban való részvételhez szükséges támogatást, 102-en álltak ki nyilvánosan mellette.

A nevüket a nyilvánosság előtt vállaló Johnson-szimpatizánsok száma azonban csak 62 volt.

Mint arról beszámoltunk, a volt tory vezető szombat reggel a Dominikai Köztársaságban élvezett családi vakációjáról sietett vissza Westminsterbe, hogy visszatérhessen a hatalomba. Mint írta, azért "akart indulni a pártvezetői tisztségért, mert abban az egyedülálló helyzetben van, hogy képes elkerülni egy parlamenti választást a közeljövőben", - amit a Konzervatívok minden bizonnyal elvesztenének. A Brexit megvalósítójának azonban a hétvégén "arra a következtetésre kellett jutnia, hogy indulása nem lenne helyes lépés, mert nem lehet hatékonyan kormányozni, ha a parlamenti párt széthúz". Johnson mindkét riválisát, Sunakot és Mordauntot is megkereste, hogy a "nemzeti egység érdekében működjenek együtt, de visszautasították". Ezért döntött úgy, nem jelölteti magát és támogatja a végső győztest.

Az excentrikus politikus alaposan belezavart a választási folyamatba. Fennállt a veszély, hogy a frakció egy része a pártfegyelmet feladva fellázad ellene. Különösen nem voltak készek a képviselők arra, hogy felülírják az etikai bizottság döntését, ha az úgy értékelné, Johnson félrevezette a parlamentet a Downing Street 10-ben az országos karantén idején tartott, a szociális távolságtartás saját maga által javasolt szabályait megsértő alkoholizáló partikkal kapcsolatban. Még a párt jobb oldalán elhelyezkedő Johnson-hívők közül is többen, köztük Lord (David) Frost, volt brüsszeli Brexit-főtárgyaló és Suella Braverman, múlt szerdáig belügyminiszter, hátat fordítottak a szigetország hírnevét megrongáló Johnsonnak és kiálltak Sunak mellett.

Az öt nap alatt lezavart vezetőválasztást megnyert Rishi Sunak számára óriási elégtétel lehet beköltözni a Downing Street 10. kormányfői rezidenciájára, miután az első kampányból is a frakció kedvenceként került ki, de a mintegy 170 ezres tory tagság az alkalmatlannak bizonyult Liz Trusst tartotta jobbnak.

Az ellenzéki pártok nevében Angela Rayner, a Labour helyettes vezetője a "koronázással" kapcsolatban kijelentette, Sunak szavazás nélkül lesz kormányfő, "Fogalma nincs, mire van szükségük a dolgozó embereknek. Parlamenti választásra van szükség, hogy a lakosság dönthessen Nagy-Britannia jövőjéről és lehetőséget adjon a Munkáspártnak". A liberális demokrata Sir Ed Davey újabb összeesküvésektől, civódástól és káosztól tartva ugyancsak új választást javasol.