Mi nem csákánnyal és kalapáccsal ledönteni akarjuk ezt a szobrot, nem kiradírozni akarunk egy fontos és összetett élményt a nemzeti emlékezetből, hanem éppen a hivatalos emlékezet egyoldalúságát szeretnénk korrigálni egy olyan új emlékhely megalkotásán és különösen az ahhoz vezető folyamaton keresztül, amely lehetőséget teremt a múlt egy darabjához való viszony sokféleségéről is elgondolkodnunk” - írta hétfő esti Facebook-bejegyzésében Kerpel-Fronius Gábor.
A főpolgármester azt hangoztatta, át kell helyezni az úgynevezett „felszabadítási” emlékművet, mivel egy összetett emlékezetre nem reflektálhat megfelelően egy az eseményeket ennyire egyoldalúan ábrázoló alkotás.
Videón, ahogy egy hatalmas magyar zászlóval tekeri körbe a Szabadság téri szovjet emlékművet a Momentum„Ezért teszünk javaslatot arra, hogy a szovjet hősi emlékművet helyezzék át a Rákoskeresztúri köztemetőbe, ahol az exhumált szovjet katonai hősök amúgy is nyugszanak. Egyúttal helyezzék át a Szoborparkba a német megszállási emlékművet a Szabadság tér másik végéről”
Ezt követően azt szorgalmazta, hogy a Szabadság teret egységként kezelve induljon széleskörű társadalmi párbeszédre alapozott folyamat egy új, 1945. cezúrájának történeti kutatásokon alapuló, valós komplexitását, az emlékezet sokszínűségét, a nemzet cselekvőségét, áldozatiságát és felelősségét egyaránt bemutató, a múlt megismerésének fontosságát megjelenítő emlékmű vagy emlékhely létrehozására, nemzetközi tervpályázat keretében.
Ennek mintája lehet a Háborúkban Megerőszakolt Nők Emlékművének létrehozására irányuló fővárosi kezdeményezés. „A nemzeti emlékezet nem szélsőjobboldali téma. És éppen az árnyalt megközelítés igénye miatt kell akkor is ezzel a témával foglalkozni, ha a felületes szemlélők vagy szándékos félremagyarázók azt állítják rólunk, hogy ezzel a szélsőjobb helyét akarjuk átvenni” - zárta sorait Kerpel-Fronius Gábor.