Továbbra is szabadlábon védekezhet Völner Pál ex-államtitkár, hiába emeltek vádat ellene. Mint megírtuk, az előzetesben ülő Schadl Györgyre – aki jelenleg is a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke – 10, míg Varga Judit egykori helyettesére nyolc év letöltendő börtönbüntetést kért az ügyészség. A vádirat lényege szerint Schadl 2018 májusát megelőzően, "korrupciós kapcsolatot" alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával. Schadl rendszeresen készpénzt – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot – adott a politikusnak, aki ezért az államtitkári és miniszterhelyettesi pozíciójából eredő befolyását az őt vesztegető személy érdekeinek megfelelően gyakorolta.
Amennyiben Völner vagy Schadl lemond a védekezés jogáról, automatikusan életbe lép a börtönbüntetésük. Más esetben bizonyítási eljárás következik, ami után akár a bíróság akár súlyosabb büntetést is megállapíthat. Völner mindenesetre "kockáztat": ügyvédje már jelezte, védence nem fogadja el az ügyészség ajánlatát, Völner ugyanis ártatlan és ezt bizonyítani is fogják.
Az ügyészség eddig nem kezdeményezte Völner őrizetbe vételét (az ezt firtató kérdéseinkre nem válaszoltak), a vádemelés után azonban erről már a bíróság dönthet. A büntetőeljárási törvény szerint pusztán a súlyos tárgyi súlyára – illetve a büntetés mértékére – nem lehet alapozni őrizetbe vételt. Ehhez elvileg több más körülményt is mérlegel az ügyészség, hogy megállapítsa: fennáll-e a szökés, elrejtőzés esélye.
Jogi forrásaink szerint azzal, hogy Völner eddig sem szökött meg a várható büntetés elől, valamint, mivel a Schadl-ügyet felgöngyölítő Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) esetében lenyomozta az ügyet, nem valószínű, hogy később a bíróság előzetes letartóztatás mellett döntene. (Itt érdemes megjegyezni: az ügyészség a nyomozást kifejezetten befolyásolni próbáló, szintén korrupciós váddal illetett kormánypárti Simonka Györgyöt sem vetette őrizetbe.) Schadl György esetében ugyanakkor azért lehetett indokolt az előzetes letartóztatás, mert tavaly novemberben őt és nejét a Liszt Ferenc repülőtéren tartóztatták le. Innen a Magyarországgal kiadatási egyezménnyel nem rendelkező Dubai-ba próbáltak távozni.