Javában zajlik a brüsszeli szankciókról szóló árnyjáték, amit a dús fantáziával megáldott kormányzati agytrösztben elneveztek nemzeti konzultációnak. A jó ízléssel távoli ismeretségben sem lévő, a Fidesz csillapíthatatlannak mondott békevágyát sajátos módon megjelenítő bombás plakátok ellepték az országot. Ha a kormány oktatásügyben lenne annyira erős, mint népbutító propagandában, akkor a finn tanárok már gyalogos zarándoklatokat indítottak volna a csodatévő helyként tisztelt magyar iskolákba.
„A szankciók romba döntik Európa gazdaságát, ezt nem hagyhatjuk!” – írta ki Orbán Viktor kormányfő a közösségi oldalára a minap, és tréfás kedvében még hozzátette, hogy „Magyarország érdekeit újra és újra meg fogjuk védeni”.
Kövér László is elengedte magát. A fideszes házelnök a „Mondjunk nemet a szankciókra!” elnevezésű országjárás részeként a hétvégén Békés megyében turnézott, ahol a távirati iroda tudósítása szerint kifejtette: a Sorosék finanszírozta „magyar dollárbaloldal” a szankciók és a háború pártján áll, mindenben ugyanazt szajkózza, amit a Nyugat rossz úton járó képviselői és a bürokrácia vezetői. Márpedig az a szankciós politika, amely Európában a háborúra válaszul megfogalmazódott, valójában magas inflációt, energiaválságot és recessziós veszélyt idézett elő – jelentette ki Kövér.
A kormányzati kommunikációban egyetlen szó sincs arról, hogy idehaza már az ukrajnai háború kitörése előtt beindult az infláció és az élelmiszerárak növekedése. Nincs szó arról sem, hogy Orbán Viktor az összes – mind a nyolc – kárhoztatott szankciós csomagot megszavazta. A Publicus Intézet felmérése szerint ezzel a fideszes szavazóknak csupán 14 százaléka van tisztában. A kormánypártiak 41 százaléka úgy tudja, hogy Orbán csak részben szavazta meg a szankciókat, 26 százalékuk egyenesen azt állítja, hogy „egyiket sem szavazta meg”. (További 19 százalék nem válaszolt.)
Szijjártó Péter külügyminiszter tavaly ősszel még diadalittasan számolt be arról, hogy Magyarország hosszú távú gázvásárlási szerződést kötött az orosz állami gázszolgáltatóval, a Gazprommal. A szerződés – büszkélkedett Szijjártó – ebben a bizonytalanságokkal teli világban képes garantálni az energiaellátás biztonságát, ráadásul jóval kedvezőbb áron annál, amit a magyar fél addig fizetett.
Ehhez képest most vállalkozások sora dobja be a törülközőt a sokszorosára nőtt gázárak miatt, egymás után zárnak be intézményeket, megtizedelik a postákat. Rengetegen panaszkodnak, hogy sejtelmük sincs, miből fogják kifizetni a rezsiszámlát. Orbán Viktor válasza: „Kiállunk a rezsicsökkentés mellett!”.
A Fidesz folyamatosan emberkísérletet hajt végre, azt próbálgatja, hogy az agitációs propaganda a közösségi és tömegmédia korában is képes-e olyan látványos eredményeket elérni, mint a múlt évszázad sötét diktatúráinak időszakában. Minek hiszel? Annak, amit a saját szemeddel látsz és a saját bőrödön tapasztalsz, vagy annak, amit a miniszterelnök mond?
Magyarországon, bármilyen szomorú is, a válasz nem egyértelmű.