oktatás;tanárok;egyházi iskolák;ballagás;tarthatatlan szabályozás;Szent István Bazilika;követelések;Deák tér;

2022-11-08 19:06:00

Több százan kísérték Budapest belvárosában az egyházi iskolák tanárainak ballagását

Most is pedagógusok, szülők, nagyszülők, diákok és szimpatizánsok hívták fel a figyelmet a közoktatás egészének tarthatatlan állapotára.

Egyházi iskolák pedagógusai szervezték kedd délutánra azt tanárballagást, amely - mint az elmúlt hónapokban a közoktásban tartó sztrájkok, polgári engedetlenségi megmozdulások, tüntetések - a magyar oktatás katasztrofális helyzetére kívánt egy újabb eseménnyel, a tanárballagással felhívni a kormány figyelmét. A menet a budapesti Deák Ferenc téri evangélikus templomtól a Szent István Bazilikáig tartott, a résztvevők száma megközelíthette az ezret is. Az egyik szervező azt közölte: 34 egyházi fenntartású, római és görög katolikus, református, evangélikus, baptista felekezethez tartozóintézményből csaknem 300 tanár jelent meg ezen a rendhagyó ballagáson.

A ballagás - amelyet a Mérce élőben közvetített - nem csak azért volt rendhagyó, mert tanárok ballagtak el, és nem csak jelképesen, hiszen azon részt vett nem egy pályaelhagyó pedagógus is, hanem azért is, mert jókívánságok és a jövő ígérete helyett a jelen gondjairól szólt. A szervezők kérésére a résztvevők transzparensek nélkül, fáklyákkal, virágokkal, magyar zászlókkal a kezükben, ballagási tarisznyákkal az oldalukon vonultak, az ilyenkor szokásos dalokat énekelve, rezesbanda kíséretében, diákok, szülők, nagyszülők, szimpatizánsok sorfala között.

Az első felszólaló Tóth Noémi Dalma pályakezdő tanár volt, aki két éve diplomázott, majd rögtön be is osztották osztályfőnöknek. Hangsúlyozta, ő még “nem ballag”, nem hagyja el a pályát, de örülne, ha több ideje jutna az osztályára, nem kellene három munkahelyen dolgoznia ahhoz, hogy “összejöjjön egy tisztességes fizetés”. Elmondta azt is, van egy tanítványa, aki tanár szeretne lenni, de nem tudja neki tiszta szívvel ajánlani ezt a pályát.

Kocsisné Farkas Réka négygyermekes családanya arról beszélt, ami a pedagógusnak jó, az a gyerekek javára válik, a jobb munkakörülményekért és bérekért küzdő tanárokat pedig sok igazságtalan vád éri. - Ma sokan mondják azt rátok, hogy hőzöngtök, lázadoztok, amikor nagyon nem kellene. Mi nem így gondoljuk – fogalmazott, azt üzenve a pedagógusoknak, sok szülő áll mellettük, nincsenek egyedül.

A Bazilika előtt felolvasták az öt pontból álló követeléseiket. Ennek első pontja szerint új nemzeti oktatási stratégiát kell megalkotni, széles szakmai konszenzussal, az oktatásügyben minden érinett csoport bevonásával, a Nemzeti Alaptanterv, a kerettantervek és az érettségi követelményrendszer felülvizsgálatával. Másodikként gyerekbarát oktatást szeretnének, benne az iskolai tananyag tartalma, mennyisége, a nevelés és az oktatás módjának megváltoztatásával, a tanárok óraterhelésének csökkentésével. A harmadik pont autonómiát kér nem csak a pedagógiai programok, a szabad tankönyvválasztás, hanem a valódi intézményi önállóság tekintetében is. A negyedik és az ötödik pont a pedagógusok működésének alaptételei is lehetnének, mert azokban nem kérnek mást és többet a vonzó pedagógus-életpályánál, az értékálló és igazságos bérnél, a megbecsülésnél.

Szerdán megnyílik egy online felület is, ahol aláírásokkal lehet támogatni az öt pontot, valamint újabb javaslatokat is lehet tenni további követelésekre. A demonstráció közös imával zárult.

A tiltakozásoknak ezzel nincs vége, november 18-án újabb egységes, országos iskolai sztrájk lesz, november 26-án pedig a Parlament elé, a Kossuth térre szerveznek tüntetést a pedagógus szakszervezetek.