Fidesz;Mindszent;bezárás;idősotthon;

Kimondta a mindszenti Fidesz, hogy mégsem a brüsszeli szankciók a hibásak a helyzetért

Bő egy hónapja még „az Oroszországgal szembeni elhibázott brüsszeli szankciók okozta energiaválsággal” indokolta a Mindszent fideszes vezetése, hogy miért zárná be átmenetileg a helyi idősotthont.

Akkor azt állították, a 19 idős embert azért kell elköltöztetni, hogy a rezsin megtakaríthassanak 3,5 milliót. Mára nagyot fordult a város álláspontja, derült ki, amikor a Népszava kérdésére Zsótér Károly, fideszes polgármestere úgy fogalmazott: „A 3,5 forint millió forint egy nagyon elbaltázott kommunikációs lépés volt.” Mint mondta, az energiaköltség-megtakarítás valóban ennyi lenne, de nem ez okozza a legnagyobb gondot. Szavaiból kiderült, hogy az otthon 40 lakó felett lenne rentábilis, az állami normatíva és a befizetett összeg ekkor fedné le az összes költséget, a mindszenti részleg azonban csak húsz ember befogadására alkalmas, ezért az önkormányzatnak minden ellátott után havi 100 ezer forintot kell fizetnie.

A polgármester szavai annyiban nem meglepőek, hogy – miként azt lapunk megírta – Mindszenten többen a kezdetektől azt állítottá, nem a rezsivel volt gond, hanem a pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzat a szankciók mögé bújva próbált szabadulni az idősotthontól. A városban egyébként több tüntetést is tartottak az otthon bezárása ellen tiltakozva.

Noha mára kiderült, hogy valójában nem a szankciók, hanem az alacsony állami normatíva és az otthon mérete a fő probléma, azt továbbra sem lehet, tudni, hogy mi lesz az idős emberekkel. Mindszent ugyan már döntött a bezárásról, de arról az intézményt működtető kistérségi társulási központnak kell majd határoznia, hogy mikor és miként kell Hódmezővásárhelyre költözniük a lakóknak. Először november elejei költözésről volt szó, aztán a hónap közepét jelölték ki. Az átmeneti bezárásra ítélt idősotthont fenntartó társulás keddi ülésen az intézmény létszámcsökkentését megszavazták, de a döntést jóvá kell hagyni a kormányhivatalnál, ezt követően lesz jogerős. A társulás november 17-ig kért visszajelzést. Vagyis addig biztosan maradhatnak a lakók.

A mindszenti és a vásárhelyi intézményt egyaránt működtető központ főigazgatója, Bálint Gabriella az ülésen azt mondta: a költözéshez megállapodást kell módosítani az ellátottakkal. Zsótér Károly ráadásul lapunknak azt állította: senkit nem kényszerítenek költözésre, ha maradnak az idősek, akkor a mindszenti önkormányzat vállalja tovább a költségeket.