egyház;ítélet;károkozás;hűtlen kezelés;Szegedi Ítélőtábla;központi költségvetés;lelkipásztor;

2022-11-10 14:43:00

Négy év börtönbüntetésre ítélt jogerősen a Szegedi Ítélőtábla egy saját egyházközségét is megkárosító korábbi lelkészt

A vádlott – társai közreműködésével – több mint 67 millió forint vagyoni hátrányt okozott a központi költségvetésnek.

Négy év börtönbüntetésre ítélt a Szegedi Ítélőtábla egy korábbi lelkészt, aki társai közreműködésével több tízmillió forintos kárt okozott a központi költségvetésnek és saját egyházközségének – erről tájékoztatta csütörtökön a bíróság az MTI-t.

A táblabíróság a vádlottat folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelésben és más bűncselekményekben mondta ki bűnösnek. A szabadságvesztés mellett a vádlottra 1,25 millió forint pénzbüntetést is kiszabtak, valamint öt évre eltiltották a lelkészi foglalkozástól.

A vádlott a bűncselekményekben bűnsegédként közreműködő három társával szemben a táblabíróság felfüggesztett szabadságvesztést, illetve pénzbüntetést szabott ki. A korábbi lelkész két vádlott-társa esetében a táblabíróságon egyes vádpontokban – az elsőfokú döntéssel ellentétes – felmentő ítélet született, így ügyük az ügyészi fellebbezés miatt harmadfokon a Kúrián folytatódik.

Az elsőrendű vádlott 2010 szeptemberétől 2016 augusztusáig egy Békés megyei település református egyházközségének lelkipásztora volt, a kezében összpontosultak az egyházközséghez tartozó intézmények, így az idősek otthonának pénzügyei. A lelkész szerződéseket kötött egyik társa vállalkozásaival rendezvényszervezési, felújítási és karbantartási feladatok ellátására, a tényleges munkát azonban nem a cégek munkatársai végezték el. Ennek ellenére a lelkész valótlan tartalmú teljesítési igazolásokat állított ki, melyek alapján az egyházközség felé benyújtott fiktív számlákat az ügy egy másik vádlottja – a gazdasági vezető – befogadta a könyvelésébe, és azok kiegyenlítését ellenjegyezte.

Az egyházközség a központi költségvetésből folyósított forrásokat használt fel az általa nyújtott szociális szolgáltatásokra, így időskorúak nappali ellátására, családi napközi működtetésére, fogyatékkal élők és demensek ellátására, valamint házi segítségnyújtásra. A lelkész közvetlen utasítására a magasabb összegű támogatások megszerzése érdekében az egyházközség a napi jelentésekben, illetőleg a támogatás éves elszámolása során a valóságosnál magasabb létszámadatokat szolgáltatott, mintha ezen ellátásokat az egyházközség hétvégente is nyújtotta volna. Ennek ellenére hétvégén egyáltalán nem biztosították a szolgáltatásokat, és az így megmaradt pénzt valótlan szerződésekkel "átcsoportosították" az egyházi épületek építésére, felújítására.

Az egyházközség több központi költségvetésből finanszírozott pályázatot is nyert, ám ezeket a projekteket a valóságban nem valósították meg. A lelkész ennek ellenére kiállította a valótlan teljesítésigazolásokat, így a fiktív számlák alapján fizették ki a támogatásokat.

A vádlott – társai közreműködésével – a központi költségvetésnek több mint 67 millió forint vagyoni hátrányt okozott.