;

Baja;postabezárás;

- Félresiklott takarékoskodás

Érdemes néha végigsétálni a pesti Andrássy úton. Órás elfoglaltság, a sugárút pedig nagyon szép. Jó, sokkal kényelmesebb a kisföldalattival menni, de a séta sem elvetendő. Árnyas fák, szép épületek, És könnyen adódik egy presszó vagy egy étterem, ha mégis úgy gondoljuk, hogy nem árt egy kis pihenő.

Más a helyzet, ha azért sétálunk el a Deákról az Állatkerthez, hogy befizessük a hó elején esedékes csekkeket. Vagy mert értesítést kapunk a postaládánkba, hogy a megrendelt termék a postán vehető át, mert nem hozzák ki. Sportszerű nehezítésül a Gundel mögötti hivatalba kell menni érte. Ráadásul nagyjából tízezer ember számára írják elő, hogy a Deákról az Állatkerthez járjon postaügyeit intézni, mégpedig gyalog. Higgyék el: manapság van ilyen.

Persze, tényszerűen ez elképzelhetetlen. Nem lehetne rávenni tizenezer belvárosi polgárt, hogy minden postával kapcsolatos elintéznivalóját, csomagfeladását, befizetését az Andrássy út túlsó végén intézze. Akkor sem, ha a kisföldalatti igazán kényelmes megoldás. És akkor sem, ha mindenki jó erőben, egészségesen, jókedvvel sétálna, ha arra kényszerül. Tízezer ember között elég sokan öregek, betegek, netán magányosak. Számukra még zavaróbb, ha kötelező a postai ügyeiket minden alkalommal néhány kilométeres kirándulással kiegészíteni.

Akkor most helyezzük át ezt a konstrukciót egy kisvárosba. Példának okáért Bajára. Baja újsütetű megyei jogú város, majd' negyvenezren lakják. Van főiskolája, egyeteme, bírósága, dunai kikötője és csodaszép természeti környezete, főként kisvárosi, családi házas utcái. Alacsony beépítés, nagy távolságok. Gyalog, vagy kocsival. Esetleg autóbusszal: a városi tömegközlekedés ingyenes, nem jár gyakran, de legalább nem kell érte fizetni.

Hosszú időn át három jól bejáratott postahivatalban intézi a közönség az ügyeit. Jó posták, kialakult ügyfélkörrel. A belvárosban, az Oroszlán utcában a “nagyposta” meglehetősen szűkös helyen van, alig lehet parkolni. Onnan majd' három kilométerre, a Szentistván városrészben egy kisebb postahivatal lát el tizenegyezer bajait. Közmegelégedésre.

Akkor most ezt a postát Bajaszentistvánon bezárják.

Baján az Andrássy útnak megfelelő, legalábbis hosszúságban hasonló utcát Dózsa Györgyről nevezték el. Majd kétszer hosszabb, mint az Andrássy, ámde a posta elhelyezkedése épp megfelel a pesti sugárút végének. A városrész, amelyet a postahivatal kiszolgál, valamikor önálló helység volt, mi több, másik vármegyéhez tartozott: Pest-Pilis-Solthoz, még az áramellátása is onnan történt. Saját közgyűlése, iskolája, patikája, postája, orvosa, rendőrsége volt. Baja és Szentistván között létezett valamikor egy Istvánmegye nevű helység, amit még Mészáros Lázár, Baja város követe egyesített a várossal. Szentistván a saját döntése szerint, lakói érdekében csatlakozott Baja városához még a múlt század első harmadában. Szép városrész, az egyik legszebb.

Most az történik, amit a Deák tér-Állatkert kapcsolattal leírtam. Arra kötelezünk minden szentistváni polgárt, hogy postai ügyeit az Oroszlán utcában intézze. Ez pontosan az, mintha tízezer belvárosi polgárt Budapesten arra kárhoztatnánk, hogy minden postai elintéznivalóját a Gundel mögött nyitott postahivatalban intézze, és csak ott.

Ez így nincs rendben. Azért követeljük meg egymástól, a gyerekektől, öregektől, az államtól, a magáncégektől, hogy takarékoskodjunk az energiával, a gázzal, az elektromos árammal, hogy nekünk, így közösen, a szűkös készleteink elegendők legyenek. A takarékosság kényszerítő eszköze a horribilis energiaár. De az nem úgy van, hogy a családok, a cégek és az államigazgatás takarékoskodása, energia megtakarításai összeadódnak. Ezek a részrendszerek hatással vannak egymásra.

A Posta csekély, alkalmanként nem túl jelentős megtakarításai sokaknak azt jelentik, hogy plusz ráfordítással tudják csak igénybe venni a közszolgáltatást. 

Legalább gondolati szinten össze kell vetni ezt a kettőt. Ha egy postahely megszűnik, akkor nemcsak azt kell számba venni, hogy az a Postának olcsóbb, hanem azt is, hogy az ügyfeleknek drágább. Nyilvánvaló, hogy a szentistváni posta bezárása jóval kisebb megtakarítást eredményez a Posta számára, mint a potenciálisan tizenezer ügyfél kára. A kár pénzben, energiában, elvesztegetett időben jelentős.

Baján pár nap alatt sok százan írták alá a tiltakozó íveket. Polgármester asszony covid karanténból üzent, hogy a város vállalja a szentistváni kisposta ráfizetését. Már a kormánypárti képviselő is írt támogató levelet. Most a másik oldalon pattog a labda: elvégre azt, hogy mikor megfelelő a postaszolgáltatás, nem a Magyar Posta Zrt. gazdasági pozíciója határozza meg, hanem a közönség érdekei és ítélete.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.