Szijjártó Péter;Orbán Viktor;

A „take it easy” hete

Hazugságvizsgáló

Azt állította Orbán Viktor miniszterelnök (a Visegrádi Négyek kassai csúcstalálkozója után, a futballmeccsen viselt sáljára vonatkozó kérdésre válaszolva), hogy „take it easy, a meccs az meccs, a politika pedig politika, a kettőt nem kell összekeverni”.

Ezzel szemben a tény az, hogy éppenséggel ő keverte össze, mert a sálján lévő Nagy-Magyarország térképnek csakis politikai üzenete van, a fociban értelmezhetetlen. Nem is a görögök értelmezték, akik ellen a magyar csapat játszott, hanem a szomszéd országok, amelyek területének egyes részei korábban a Magyar Királysághoz tartoztak. Nem foci és nem játék.

Azt is állította Orbán (ugyanott), hogy „a NATO kérdésről azt tudom mondani Önöknek, hogy a kormány már döntött. Erről értesítettük mind Finnországot, mind Svédországot. Magyarország támogatja a két ország NATO-tagságát, és a következő év első ülésén ezt a parlament is napirendre fogja tűzni úgy, ahogy ezt a V4 másik három miniszterelnöke kérte Magyarországtól.”

Ezzel szemben a tény az, hogy a másik három miniszterelnök nem a ratifikálás jövő évre halasztását kérte Orbántól, hanem a mielőbbi, sürgős jóváhagyást. Az ugyanis annak ellenére elmaradt, hogy Szijjártó külügyminiszter már júliusban a parlament elé terjesztette a szükséges dokumentumokat, miután Orbán Viktor a madridi NATO-csúcson hozzájárulását adta a két ország csatlakozásához. Lehet, hogy az akkori Orbán a mai Orbánnal áll vitában? Ki fog győzni? És mikor?

Azt állította Szijjártó Péter külügyminiszter (Szocsiban, egy orosz atomipari konferencián az ATV (!) kiküldött tudósítójának, a budapesti amerikai nagykövet Szijjártó orosz tárgyalásait bíráló szavaira válaszolva), hogy „az lenne a helyes, ha a kölcsönös tisztelet alapján nem kommentálgatnánk egymás lépéseit. Én sem szoktam kommentálni az amerikai külügyminiszter utazásait.”

Ezzel szemben a tény az, hogy Biden amerikai elnök utazásait viszont bátran illette kritikával és korrupciós gyanúsításokkal, méghozzá közvetlenül a 2020-as elnökválasztás előtt, mondván: „volt egy olyan időszaka az alelnöki periódusának, amikor kis túlzással többet járt Ukrajnába, mint a Washingtonon kívüli vidéki Amerikába.” Ennyit a kölcsönös tiszteletről. Szijjártó módra.

Azt állította Menczer Tamás külügyi államtitkár (a Facebookon), hogy Szijjártó Péter azért utazik többször is Oroszországba tárgyalni, mert a magyar érdekeket képviseli. Mint írta, „a magyar éves gázfelhasználás 85 százaléka orosz gáz. A magyar éves olajfelhasználás 65 százaléka orosz olaj. A paksi atomerőmű adja a magyar villamosenergia-termelés felét. Az energiabiztonságunk megőrzése alapvető érdek.”

Ezzel szemben a tény az, hogy az orosz energiaimportról és a paksi beruházásról szerződéseket kötöttünk az oroszokkal. Lehet, hogy a megbízható orosz barátok nem teljesítik őket? Vagy mi kérünk többet? Esetleg ők kérnek valamit? Menczer szerint a balliberális oldal hazai és nemzetközi képviselői nem értik Szijjártó utazásait. Nem csoda. 

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.