Rákay Philip;ellenzéki kampány;Action for Democracy;

2022-11-28 15:46:00

Rákay Philip egy képernyőfotóval „leleplezte” a „dollárbaloldal” állítólagos hazugságait, de pontról pontra cáfolták

A fideszes influenszer és a tények. 

Rákay Philip fideszes influenszer - akit a Pécsi Törvényszék elsőfokú ítélete szerint jogszerűen lehet „kormányjobbágynak” nevezni - nagy nehezen megtalálta az Action for Democracy honlapját, amelyről mentett egy képernyőfotót. Ez állítása szerint az ellenzék három hazugságát cáfolja.

Egyrészt, hogy Márki-Zay Péter és Korányi Dávid állítása szerint az amerikai támogatás kultúraváltó kampányra érkezett, nem pedig a pártok választási kampányára, az adománygyűjtő felületen viszont az szerepel, hogy „a legkritikusabb választás előtt állunk, amit a világ valaha látott. A demokrácia sorsa ezen a választáson és a „Trump, Putyin és Orbán-féle diktátorok” megállításán múlik. Ezért harcol az Action for Democracy.” Másrészt azt állították, hogy csak magyar útlevéllel lehetett adományozni, így pedig kizárólag a diaszpórában élő magyarok támogathatták Márki-Zay-féle Mindenki Magyarországa Mozgalmat. Ehhez képest a felületen nem kérnek útlevélszámot. Harmadrészt pedig azt mondták, hogy mikroadományozók ezrei dobták össze az 1,8 milliárd forintos támogatást, a honlap szerint viszont összesen 11 támogatás történt.

A Telex megkereste az ügyben Korányi Dávidot, aki mindhárom felvetésre reagált. Érvelése szerint „autoriter vezetők elleni fellépés és a demokrácia leépítése elleni küzdelem nem pártpolitikai kampány, sem az amerikai, sem a magyar szabályok szerint. (...) Mi azt sosem állítottuk, hogy ne Orbán és más aspiráns, aktuális diktátorok ellen küzdenénk minden erőnkkel”.

Arról, hogy a honlapjukon nem kell megadni útlevélszámot, azt válaszolta, hogy a magyar útlevélszámot kérő adományozási felület egy régi honlapon volt, ami azonban április óta már nem elérhető. Ígérete szerint az Action for Democracy informatikusai elő fogják keresni a tavaszi verziót, de ezt a hétvégi munkaszünet miatt csak később tudja elküldeni. Ugyanakkor azt is közölte, nincs olyan törvényi előírás, amely alapján a támogatók állampolgárságát ellenőrizni kéne, ezt csak „extra gesztusnak” szánták a támadások elkerülésére, hiába. 

A harmadik vádpont vonatkozásában pedig ugyancsak azt hangsúlyozta, hogy több adománygyűjtő oldalt is használtak, például az ActBlue-t és az Action Network-öt, valamint magyartavasz.hu nevű nyugat-európai diaszpórát célzó magyar nyelvű oldalt. „Rákay »Fake News« Philip hazugságaival ellentétben sokkal több támogatónk volt, január óta összességében az Action for Democracy teljes tevékenységét tekintve többezres nagyságrendű. (...) A nagy leleplezésként tálalt screenshot a több százból egyetlen kampány egy kiragadott pillanatban való állapotát mutatja csak, semmit nem mond az összképről” - közölte Korányi Dávid. Állítása szerint volt olyan februári nap, amikor összesen több százan küldtek támogatást.