Oroszország;díj;memorial;

- Nincs diplomáciai megoldás Putyinnal

Jelenleg nincs diplomáciai megoldás az ukrajnai háborúra, amíg Putyin a helyén van, csakis katonai megoldás lehetséges, jelentette ki Irina Scserbakova. A Memorial orosz jogvédő szervezet egyik alapítóját, Scserbakovát többéves jogvédő munkájáért jutalmazták vasárnap Hamburgban, a Marion Dönhoff-díjat Olaf Scholz kancellártól vehette át, közölte a The Moscow Times és az AFP hírügynökség. Irina Scserbakova úgy vélekedett, a konfliktusnak végül lesz valamilyen diplomáciai megoldása, de csakis akkor, ha Ukrajna úgy gondolja, hogy megnyerte ezt a háborút, és meg tudja határozni a feltételeit. Az orosz jogvédő „gyerekesnek” nevezte az „elhamarkodott békefelhívásokat”.

A díjat átadó Olaf Scholz német kancellár beszédében kiemelte: Scserbakova erőfeszítései megmutatták az utat egy "jobb jövő felé Oroszország számára", még akkor is, ha ez a kilátás "még mindig valószínűtlennek tűnik".

A Memorial december 10-én Oslóban veheti át az idei Nobel békedíjat is, amelyet az ukrajnai Polgári Szabadságjogok Központjával és a fehérorosz aktivista, Alesz Bjaljackival megosztva kapott meg, ami nem nyerte el Kijev tetszését. Mihajlo Podoljak az ukrán elnöki hivatal vezetője Twitteren azt írta: a Nobel-bizottság „érdekesen” értelmezi a béke szót, ha a „békedíjat közösen ítéli oda két ország képviselőinek, amelyek megtámadták a harmadikat.” Azt kifogásolta, hogy sem orosz, sem fehérorosz szervezetek nem tudták megszervezni a háború elleni fellépést.

A Memorial ezt nem tehette meg, hiszen a Nobel-békedíj októberi odaítélésekor már hivatalosan nem is létezett. Az orosz Legfelsőbb Bíróság ugyanis arra hivatkozva, hogy nem tett eleget a külföldi ügynöktörvény által előírt kötelezettségeinek, 2021. december 28-án elrendelte az 1989-ben, még a szovjet korszak végén alakult emberi jogi szervezet felszámolását. A döntés egyaránt vonatkozik a sztálini diktatúra rémtetteit feltáró, az áldozatok emlékét ápoló nemzetközi történelmi társaságra, illetve az emberi jogi központra. Előbbi 2014, utóbbi 2016-ban került fel az Oroszországban külföldi ügynökként nyilvántartott szervezetek listájára.

Irina Scserbakova az ukrajnai inváziót követően elhagyta Moszkvát. Jelenleg Németországban él. A Marion Dönhoff német írónő, a német politikai újságírás “nagyasszonyáról” elnevezett díjat a Die Zeit német lap olvasóinak javaslatai alapján ítélik oda olyan személyeknek, akik sokat tettek a különböző konfliktusok békés megoldásáért, a szemben álló felek közti párbeszéd előmozdításáért. Az 1909. december 2-án született Dönhoff, a liberális Die Zeit egykori főszerkesztője azt hirdette és támogatta, hogy Németországnak akár területi engedmények árán is ki kell egyeznie a szomszédos országokkal, Lengyelországgal és a Szovjetunióval.

Mindezt a kölcsönös megbékélés jegyében, ám eddig kevés sikerrel.