bővítés;schengeni övezet;

2022-12-07 17:15:00

Bukarest nem adja fel

Az már szinte bizonyosnak vehető, hogy januártól sem lesz egységes, szabad mozgást biztosító övezet az Atlanti-óceántól az Égei-tengerig, de annak az esélye is újra elúszni látszik, hogy a magyar-román határon megszűnjenek a térséget megnyomorító több kilométeres kamion- és gépkocsisorok. A schengeni bővítést ellenző országok sorába csak néhány hete beálló Ausztria ugyanis hajthatatlannak tűnik, Karl Nehammer osztrák kancellár kedden a Tiranában tartott EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozón megerősítette, hogy kormánya ellenzi Románia és Bulgária integrációját a schengeni övezetbe, s csak Horvátország csatlakozását hagyja jóvá.

Bécs az illegális bevándorlók nem szűnő áradatára hivatkozik, amit a két érintett ország rendkívül igazságtalannak tart, hiszen a balkáni migrációs útvonal nem Románián és Bulgárián keresztül működik, Bécs sem e két országgal kötött külön megállapodást a menekültáradat megfékezésére, hanem Szerbiával és Magyarországgal. A schengeni bővítés osztrák vétóját először november második felében jelezte Gerhard Karner belügyminiszter, azzal indokolva, hogy „ha egy rendszer nem működik, azt nem lehet bővíteni” sem. Minisztériumának adatai szerint idén már több mint 90 ezer illegális bevándorlót fogtak el Ausztriában, akik közül 75 ezret egyetlen más uniós országban sem regisztráltak. „Ez azt jelenti, hogy átugrották az Európai Unió külső határát, s egy olyan belső országban kötöttek ki, mint Ausztria. Először is meg kell válaszolnunk ezeket a biztonsági kérdéseket. Több időre van szükség” - érvelt Nehammer kancellár Tiranában.

A schengeni csatlakozásra közel 11 éve várakozó Bukarestnek és Szófiának viszont fogy az ideje, a döntő szavazásra szerdán kerül sor Brüsszelben. A döntést az EU bel- és igazságügyi tanácsa hozza meg, s a jóváhagyáshoz egyhangú szavazásra van szükség. Bár eredetileg „csomagban” képzelték el a három ország integrációját, egyelőre úgy tűnik, mégsem kötik össze, mivel Horvátország csatlakozását egyetlen tagállam sem kifogásolja. Romániának az utolsó száz méteren sikerült meggyőznie a holland és a svéd kormányt, Bukarest az osztrák kancellár keddi bejelentése után is leszögezte, nem adják fel, az utolsó percig tárgyalnak és reménykednek a diplomáciai egyeztetések sikerében. Bulgáriának sok esélye nincs, Hollandia és Svédország is ellenzi a bolgár integrációt.

Minden uniós testület támogatja a belső határellenőrzés nélküli schengeni térség kiterjesztését Horvátországra, Romániára és Bulgáriára, s az elvégzett vizsgálatok szerint mindhárom ország eleget tesz a csatlakozás valamennyi követelményének.