Irán;kivégzés;tüntetések;elnyomás;

Iránban kivégezték az első embert, akit a tüntetések miatt ítéltek el

Közben már Ali Hamenei ajatollah lánytestvére is jelezte, hogy ellenzi bátyja despotikus uralmát.

Kivégeztek Iránban egy tüntetőt, azt a Mohszen Sekari nevű férfit, aki a szeptember 16. óta tartó demonstrációsorozat egyik megmozdulásán egy hosszú késsel megsebesített egy biztonsági őrt és lezárta egy teheráni utca bejáratát.

Ez volt az első végrehajtott halálos ítélet amelyet végrehajtottak a fátyolviselés és az erkölcsrendészet elleni tiltakozásként indult tüntetéseken történt incidensek miatt. A kivégzés hírét és a halálbüntetés indoklását a félhivatalos Tasnim iráni hírügynökség alapján az al-Dzsazíra pánarab televízió közölte.

Az iráni igazságszolgáltatás – eleget téve a legfelsőbb vezető, Ali Hamenei és a Forradalmi Gárda nyomásának –, meglepő gyorsasággal jár el a tüntetők ellen. A most kivégzett férfi fellebbezését a legfelsőbb bíróság azzal az indoklással utasította el, hogy a vádlott tettei „az Isten elleni háború bűncselekményét” testesítették meg.

A tüntetés sorozatot a 22 éves kurd lány, Mahsza Amini tragédiája robbantotta ki, aki az erkölcsrendészet fogdájában halt meg, vélhetően hatósági erőszak, bántalmazás következtében. Mivel a lányt nem szabályos fejkendőviseletért vették őrizetbe, a megmozdulások a női jogok melletti kiállásként, „Nők, élet, szabadság!” jelszóval indultak, de gyorsan forradalomra emlékeztető országos általános rezsimellenes tiltakozásokba mentek át.

Kezdetben csak a biztonsági erők léptek fel a tüntetők ellen, később már a teokratikus rezsim fő támasza, a több nyugati demokráciában terrorszervezetként nyilvántartott Forradalmi Gárda is bekapcsolódott az elnyomásba. Jogvédő szervezetek szerint az elmúlt csaknem három hónap alatt mintegy 450 tüntetőt öltek meg – köztük 63 kiskorút -, és több mint 15 ezret letartóztattak. Eddig hat halálos ítélet született, az Amnesty International információi szerint máris újabb 22 hasonló döntés van előkészítve.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa november 24-én, Németország és Izland előterjesztését elfogadva független tényfeltáró missziót hozott létre a visszaélések, különösen figyelve a nők és a gyermekek ellen elkövetett jogsértések kivizsgálására. Irán azonban semmilyen módon nem hajlandó együttműködni „ezzel a tényfeltáró bizottságnak nevezett politikai bizottsággal", amelynek „üres vádaskodása” mögött Teherán szerint természetesen „Amerika, a cionista rezsim és egyes szövetségeseik állnak”.

A hatóságok változatlanul brutálisan lépnek fel a tüntetők ellen, a rezsim, pedig hozzálátott a halálos ítéletek végrehajtásához. A Forradalmi Gárda hét elején hangosan dicsérte az igazságszolgáltatást a hatékonysága miatt, és arra biztatta, hogy gyorsan és határozottan hozzon ítéleteket a „nemzet és az iszlám biztonsága elleni bűncselekményekkel” vádoltak ügyében. Az elnyomó gépezet pedig teljes gőzzel teljesíti a parancsot, olyannyira, hogy már a legfelsőbb vallási vezető, Ali Hamenei családja sem kivétel.

Az ajatollah családjának nő tagjai nagy fejfájást okozhatnak a perzsa vezetésnek. November 26-án őrizetbe vették a közismerten rebellis unokahúgot, Farideh Moradhanit, aki „gyilkos rezsimnek’ nevezte az anyai nagybátyja nevével fémjelzett államvezetést és arra kérte a nemzetközi közösséget, szakítson meg minden kapcsolatot Iránnal. Letartóztatásának hírét fiútestvére hozta nyilvánosságra a közösségi médiában, ami azt sugallja, az ajatollah családja nem csak női ágon lázad. Farideh Moradhani 15 év börtönt kockáztatott állásfoglalásával, főként annak fényében, hogy nem ez az első letartóztatása. Év elején azért vették őrizetbe, mert köszöntötte az 1979-es iszlám forradalom által elűzött sah özvegyét a születésnapján.

Szerdán megszólalt az ajatollah lánytestvére, Badri Hosszeini Hamenei, a letartóztatott unokahúg édesanyja is. A 83 éves asszony fia által nyilvánosságra hozott levelében leszögezte: ellenzi bátyja tetteit és „ despotikus uralmát”, támogatja a tiltakozásokat. Nem kevesebbet állított, mint hogy „az Iszlám Köztársaság megalapítása óta csak szenvedést és elnyomást hozott Iránnak és az irániaknak". Felszólította a Forradalmi Gárdát, hogy tegye le a fegyvert és csatlakozzon a „néphez”, „míg nem késő”.