;

Debrecen;fotóalbum;

- Debreceni egypercesek – immár könyvként is

A Méliusz Juhász Péter Könyvtár gondozásában jelent meg Löki Viktor „Debreceni egypercesek” című könyve, amelyben a Magyar Tudományos Akadémia kutatóbiológusa Debrecen utcáit térképezi fel fényképein keresztül.

A fotók mellett egy-két mondattal vagy krokival világít rá a képek elkészültének háttértörténetére. Az Alföld metropoliszának sok ezer utcáját persze lehetetlenség lenne teljesen végigjárni, így az utcánként legalább egy-egy kép elkészítése a „Streets of Debrecen” online projekt (https://www.streetsofdebrecen.hu) célkitűzése, amelynek anyagából válogatott a szerző. A kötet kereskedelmi forgalomban nem kapható, a könyvtártól lehet ingyenesen megrendelni, a fő cél ugyanis a lokálpatrióta identitástudat megerősítése. Ezt igyekszik szolgálni a projektpénzből megvalósított kiadvány. Az évekig a temetők orchideaállományát Azerbajdzsántól Törökországon és Albánián át Franciaországig kutató biológus mindegyik, nem tudományos könyve szorosan kapcsolódik Debrecenhez: a cívisházakat bemutató és a mostani kötet után a város Petőfi terén, a Nagyállomással szemben található 24 emeletes magasház dokumentálása a következő, már készülőben lévő műve. A közismert épület éppen jövőre lesz ötven éves.

A most bemutatott kötetben szereplő képek nem Debrecen klasszikus, turisztikailag releváns arcát mutatják. Nem, a Nagytemplomról vagy a MODEM-ről hiába keresnénk benne képeket. Inkább szociofotókat láthatunk, főként az úgynevezett „kertekről”, ahogyan Debrecen különböző, a Belvároson kívül eső városrészeinek jelentős részét hagyományosan nevezik. Egy évtizedek óta működő fodrászat, egy macskákat simogató nyugdíjas, a város utcáján kószáló juhok... Mind-mind Debrecen feltáruló mikrovilágának részei, ha a turisztikai klisék mögé is hajlandóak vagyunk benézni.

A könyv bemutatójára a Méliusz Juhász Péter Könyvtárban került sor: a kötet szerkesztője, Juhász Tibor beszélgetett a szerzővel. Az eseményt Milei Noémi streamelte élőben, a telt házas rendezvényt ugyanis az interneten is lehetett követni. (A felvétel megtekinthető a könyvtár Youtube-csatornáján;Interjú a szerzővel pedig itt).

Kinek segít a tél az orosz-ukrán háborúban?