„Mi, magyarok békepártiak vagyunk, nem akarunk háborút, békét szeretnénk otthonainkban, országunkban, határainkon” – mondta Novák Katalin szombaton az iraki Kurdisztán székhelyén, Erbílben található katonai táborban, ahol magyar katonákkal találkozott.
Novák Katalint a Camp Singara táborban Hraska Gábor alezredes, kontingensparancsnok fogadta. Az államfő arról beszélt, hogy „közös ellenségünk a nemzetközi terrorizmus, és Önök a nemzetközi terrorizmus ellen harcolnak itt, a Kurdisztáni Régióban is”.
A köztársasági elnök iraki látogatásának utolsó napján Maszrúr Barzánival, a Kurdisztáni Autonóm Régió miniszterelnökével közös ceremónián átadta a Hungary Helps Program támogatásával létrejött Meltho Világosság Nemzetközi Iskolát.
„Noha Magyarország nem nagy ország – mindössze tízmillió lelket számol –, nem vagyunk a legbefolyásosabb és leggazdagabb ország, de segíteni szeretnénk, s ha szükség van ránk, mi, magyarok, ott vagyunk” – fogalmazott köszöntő beszédében Novák Katalin. „Mi, magyarok, a tettek emberei vagyunk” – mondta az államfő.
Novák úgy fogalmazott, a nemzetközi kapcsolatokat érintő alázattal kapcsolatban, hogy mi, magyarok
„tisztelettudóan viselkedünk, nem kenyerünk mások kioktatása (!). Szeretnénk megérteni és megismerni a másikat”.
Második alapelvként
a „demokratikus megoldások mellett való kiállást és a demokrácia tiszteletben tartását, harmadikként pedig az erőszak és a terrorizmus minden fajtájának elítélését” említette.
„Ebből következik, hogy a nemzetközi terrorizmus a közös ellenségünk” – jelentette ki.
Novák Katalin hangsúlyozta Magyarország keresztény identitását, s aláhúzta a keresztények világszerte tapasztalható üldöztetését is, „amiről beszélni kell, s amit nem szabad eltitkolnunk”.
„Országom első női köztársasági elnökeként remélem, hogy az iskola átadásával hozzájárulunk a nők szerepének megerősítéséhez is” – mondta.
Keresztényként egymást kell megsegítenünk – hangoztatta az államfő, utalva a Hungary Helps Programra, melynek kezdetekor „a helyi közösségeknek való közvetlen segítségnyújtás vezényelt bennünket: legyen az egy iskola vagy bölcsőde alapítása, egy temető vagy templom helyrehozatala, úgy gondoljuk, hogy a kihívásokkal helyben kell szembenézni, s nem arra kényszeríteni az embereket és közösségeket, hogy elhagyják szülőföldjüket” – fogalmazott az államfő az egykor az Iszlám Állam kegyetlenkedései által sújtott térségben.
A köztársasági elnök szombaton menekült jazidi nőkkel és lányokkal is találkozott. Mint Facebook-posztjában írja, „szívszorító történeteket osztottak meg velem olyan jazidi nők, akiket több ezer társukkal elrabolt és bántalmazott az Iszlám Állam, pusztán vallási meggyőződésük miatt. Magyarország ebben a helyzetben is segít a Hungary Helpsen keresztül”.
Maszrúr Barzáni a háláját fejezte ki Magyarország segítségnyújtása és keresztény testvériessége iránt. Mint elmondta, az iskolával "a következő generáció úttörőinek" teremtik meg a lehetőséget, hogy „leküzdjék a ma és a holnap égető problémáit”.