Az elgondolás, miszerint olyan városi terek látványait gyűjtse össze, amelyeket sietségünkben nem veszünk észre, már tavaly megfogalmazódott Bartha Mátéban, amikor elkezdett új technikákkal, hatszor hatos formátumra fotózni. Addigi dokumentarista stílusától elrugaszkodva ezúttal olyan anyagot szeretett volna létrehozni, amely egyszerre szól a gondolatairól és tükrözi a hangulatát; valamit, ami ugyan nehezen megfogható, mégis őszinte.
Az Anima mundi fotói a világ különböző pontjain készültek, megrendezett, de valós látványt rögzítenek olyan színtérben, ahol legtöbbünk él. A világot modellező nagyvárosban, amelynek összeszerkesztett képei értelmezésre késztetnek, törvényszerűségeket vagy a véletlen szerepét kutatják. Bartha Máté egy nyomozó finomságával deríti fel ezeket helyszíneket, lép be enteriőrökbe, és örökít meg olyan tárgyakat, amelyek a hétköznapokban elkerülik a tekintetünket.
Bartha Máté számára jól ismert ez a közeg, hiszen a fővárosban született. Tanulmányait előbb a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szakán végezte, majd a Színház és Filmművészeti Egyetem dokumentumfilm-rendező művész szakán szerzet diplomát. Szabadúszó fotós, operatőr, szerkesztő-rendező is egyben. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjasa. Alkotói sikerességét jól jelzi, hogy 2017-ben Capa-nagydíj ösztöndíjas volt, majd 2018-ban el is nyerte azt.
A tárlat anyagáról így ír az alkotó: „Sorozatom fókuszában az emberi természet megfigyelésekből struktúrát alkotó aspektusa áll. A kényszer, ami a jelenségekhez értelmet társít, köztük ok-okozatiságot feltételez. Célom egy városi vizsgálódásokból, a dokumentarizmus és megrendezettség mezsgyéjén billegő képekből rendszert, egyfajta metafizikai értekezést építő sorozat és könyv létrehozása, amely látszólag a világ működésének szabályait, valójában az összefüggések keresésének aktusát vizsgálja.”
Az Anima mundi fotóit hanginstalláció is kíséri. Az 50 perces felvételt, amely egy metropolisz hangjait és zajait idézi, az alkotó testvére, Bartha Márk zeneszerző komponálta. A meditatív zene a fotókból összeálló világ mozgatóerőiről való töprengésre késztet.
Anima mundi, vagyis az a világszellem, amely az anyagi világot átjárja és működteti, részeinek formát és funkciót ad. A platóni gondolat Bartha Máté anyagában is felbukkan: „Képeimmel azt a kérdést fogalmazom meg, hogy ezt a rendet vajon nem maga a megfigyelés és gondolkodásunk működése teremti. Munkám aktualitásának a korunk számtalan bizonytalansága mentén ébredő, új iránymutatásra vonatkozó vágyat tekintem, és egy ezen igényt látszólag kielégíteni kívánó kézikönyvben szeretném összegezni.” – zárja gondolatait.
Infó:
Bartha Máté: Anima Mundi
TOBE Gallery
Nyitva: december 23-ig