Mivel a múlt héten leleplezett terrorcsoport tagjai nem csak a szélsőjobboldali Reichsbürger nevű csoport tagjai voltak, hanem az egyik összeesküvő előzőleg a radikális Alternatíva Németországért (AfD) párt tagjaként ténykedett, illetve akadt közöttük egy volt szászországi AfD-s tanácsos is, felmerül a kérdés: mennyire veszélyes az AfD az államra. Alexander Dobrindt, a Keresztényszociális Unió (CSU) frakcióvezetője szerint a politikai erő egyes képviselőinek antidemokratikus hozzáállása már korábban is egyértelművé vált, például azokból a chat-üzenetekből, amelyek 2022 közepén szivárogtak ki. Dobrindt egy interjúban úgy vélte, ezek olyan megjegyzéseket tartalmaztak, amelyekből kiviláglik, hogy „a pártban és frakciójában vannak a demokrácia és az állam elutasítására irányuló tendenciák”. Mint mondta, ennek már önmagában elég okot kellene szolgáltatnia arra, hogy a pártot országosan is megfigyelje az Alkotmányvédelmi Hatóság. Egyes tartományokban már megfigyelik a pártot, de szövetségi szinten még nem.
Hasonló jelzés érkezett a szintén ellenzéki Kereszténydemokrata Uniótól (CDU), a párt belpolitikai kérdésekben illetékes szakértője, Alexander Throm rámutatott, az AfD „hazafiasnak állítja be magát, de éppen az ellenkezője ennek”. Szintén úgy vélte, szorosabb megfigyelés alá kellene vonni a pártot.
Egy internetes szavazás szerint a lakosság megosztott annak kapcsán, hogy a jelenlegi botrány az AfD szakadásához vezet-e. A Focus hetilap honlapján végzett internetes szavazás szerint 36 százalék vélekedik így, míg 49 százalék szerint ez nem vezet a párt komolyabb belső megosztottságához.
Hogy pontosan mi is áll az egész ügy hátterében, azt a Spiegel göngyölítette fel. A Saale-folyó egyik kanyarulatában, Délkelet-Türingiában, egy dombon található a Waidmannsheil vadászkastély. A poroszok azon nemesi családjának tulajdona, amely a német monarchia megszűnése előtt 800 évig uralta a területet. Az 1834 és 1837 között emelt épület, melynek mai ura az ingatlanügynökként és pezsgőgyárosként ismertté vált XIII. Henrik Reuss herceg, egy titkos szervezkedés központja volt. Itt tervelték ki a katonai puccsra vonatkozó terveiket azok, akiket múlt héten, az ausztriai Kitzbühelre és az olaszországi Perugiára is kiterjedt razzia során tartóztattak le. Állítólag legalább 25-en vettek közvetlenül részt a hatalomátvétel részleteinek kidolgozásában, de további 29 személy ellen folyik nyomozás 11 német tartományban. Ez volt a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) történetének egyik legnagyobb szélsőségesek elleni akciója. A BKA Államvédelmi Osztályának nyomozói hetek óta figyelték a gyanúsítottakat.
Több száz vezetékes és mobiltelefont hallgattak le, átvilágították közösségi oldalaikat.
A karlsruhei szövetségi főügyész megállapította: a szélsőjobboldali csoportosulás, a Reichsbürger keretén belül terroristaszervezetet hoztak létre. Egyes, a katonai szárnyhoz tartozó tagok készek voltak a végletekig elmenni. Az ügyészség szerint a vádlottak "önként vállalták", hogy "a fennálló rendszer képviselőit" megölik a hatalomátvétel során, idézte a Spiegel az ügyészséget.
Sajátos személyekből álló csoport verbuválódott össze. Köztük volt a Német Fegyveres Erők Különleges Erők Parancsnokságának (KSK) több tagja, egy elitkatona, egy felfüggesztett rendőr, egy bíró, aki négy évig az AfD képviseletében ült a Bundestagban; egy pilóta, egy doktori címmel rendelkező jogász, egy ismert szakács, egy tenorénekes, egy vállalkozó továbbá egy orvos. Úgynevezett „Querdenkerek” is vannak közöttük, annak a mozgalomnak a követői, akik a világjárvány idején az utcákon tüntettek a kormányzat koronavírus-politikája ellen. Akárcsak a QAnon összeesküvés-kultusz hívei, akik meg vannak győződve arról, hogy egy háttérhatalom mozgatja a szálakat a világban. Az őrült narratíva szerint az uralkodó elit gyerekeket gyilkol, hogy fiatalító szérumot nyerjen ki a testükből. Az állam szélsőjobboldali ellenségei néha inkább tűnnek ezoterikus politikai szektának, mint szigorúan hierarchikus forradalmi kommandónak. A probléma az, mutat rá a Spiegel, hogy a németországi miliőben valószínűleg több tízezer ember gondolkodik hasonlóan, mint a felkutatott terrorcsoport tagjai. Ez pedig azt jelenti, hogy a terrorizmus új formája hatalmas társadalmi kihívássá válhat. Felmerül ugyanis a kérdés: hogyan kell bánni azokkal az állampolgárokkal, akikről nem tudjuk pontosan, hogy csak veszélyesen őrültek, vagy már őrülten veszélyesek? Hogy milyen gyorsan tud egy az összeesküvés-elméleteket hirdető csoportból erőszakos csoport kialakulni, azt 2021. január 6-án Washingtonban lehetett megfigyelni, amikor mintegy ezer, Donald Trump volt elnök által felheccelt szélsőséges támadta meg a Capitoliumot.
A német puccskísérlet kitervelése állítólag egy éven át zajlott.
Az eddigi megállapítások szerint jó két tucatnyi férfi és nő akartak erőszakkal betörni a Bundestag épületébe. A nyomozók szerint az összeesküvők egy része azt remélte, az akció az egész országban zavargásokhoz és végül puccshoz vezet. Ideiglenes kormány alakulna, amelynek élén Heinrich Reuss herceg áll. „Most szétlapítjuk őket” – mondta állítólag egy lehallgatott telefonbeszélgetésben. Kétséges, hogy a terroristák valóban képesek lettek volna-e megvalósítani őrült terveiket. A Bundestag rendőrsége már hetek óta készül egy esetleges támadásra, a BKA testőreit, akik egyebek mellett a legfontosabb minisztereket őrzik, riadókészültségbe helyezték. Az akció egyik határideje állítólag már el is telt, de nem történt semmi. Ettől függetlenül a hatóságok rendkívül veszélyesnek tartották a leendő „forradalmárokat”. A 150 átkutatott épületből több mint 50-ben találtak fegyvereket a nagyszabású razzia során. Kilencmilliméteres pisztolyok, kardok, kések, kábító fegyverek, harci sisakok, éjjellátó készülékek, valamint szolgálati fegyverek kerültek elő. Közlések szerint több mint 130 000 euró készpénzt, valamint több kiló ezüstöt és aranyat is találtak. Peter Frank szövetségi főügyész szerint nem kérdéses: a csoport célja az volt, hogy "erőszakkal és katonai eszközökkel" felszámolja a demokráciát Németországban. Peter Neumann terrorizmusszakértő is úgy véli, igen veszélyes csoportról van szó, amely komoly károkat okozhatott volna Németországnak. Igaz, szerinte Németország demokratikus berendezkedése nem forgott veszélyben. Sebastian Fiedler, a szociáldemokraták belpolitikai kérdésekben illetékes politikusa rámutat, a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) és e csoport között az a legnagyobb különbség, hogy ezúttal a középosztályból jött létre egy terrorista alakulat.
Nemesi család sarja
A terrorcsoport vezetője, XIII. Heinrich Reuss herceg régi nemesi családból származik, amely az első világháború végéig rendelkezett a türingiai Vogtland vagyona felett. A családi hagyomány szerint minden férfi leszármazottnak a Heinrich keresztnevet kell kapnia. A félreértések elkerülése végett a névhez római számokat biggyesztettek. Minden évszázadban újrakezdődik a számozás; jelenleg 30 Heinrich él a családban – mondja az egyik rokon. Reuss herceg 1951-ben született Hessenben, mérnöki diplomát szerzett, és kezdetben vállalkozóként dolgozott Frankfurt am Mainban. Igazi bonvivánnak számított, egy iráni bankár lányát vette feleségül. Családjában "Heinrich, a versenyző" becenevet kapta a gyors autók iránti rajongása miatt. "Kékvérűek, akiknek benzin van a vérükben" - ez volt a címe annak az újsághírnek, amely egy Kelet-Németországon át tartó közös kirándulásról szólt. A kilencvenes években számos bírósági perben küzdött családja türingiai birtokainak visszaszerzéséért, amelyeket a kommunisták kisajátítottak. Ezzel azonban csak korlátozott sikereket ért el. A rokonok szerint emiatt is kerülhetett szembe a rendszerrel. De a család többi tagjától is eltávolodott, egy rokon például azt írta róla, hogy egy "megkeseredett öregember", aki "összeesküvés-elméleteket, téveszméket" vall. A YouTube-on is könnyen meg lehet bizonyosodni erről. Az egyik felvételen Reuss egy zürichi vásáron látható. Döcögő angolsággal, zavaros, antiszemita ámokfutásba kezd. Sírva panaszolja a zsidó nagytőkések állítólagos befolyását, és azt állítja, az első világháború az amerikai üzleti érdekek kezére játszott. A Német Szövetségi Köztársaság nem szuverén állam; Németországot a mai napig a szövetségesek uralják – mondja. Ezek egyébként a Reichsbürger ideológiájának központi elemei. Az Alkotmányvédelmi Hivatal becslései szerint Németországban mintegy 21 000 tagja van a szélsőséges csoportosulásnak. Nancy Faeser belügyminiszter viszont hétvégén már 23 ezer tagról tett említést.
Döbbenetes összeesküvés-elméletek
A nyomozók szerint egy bizonyos „Alexander Q.” a Reuss-féle csoport egyik legfőbb támogatója. Ő vezeti az egyik legnépszerűbb német QAnon-csatornát a Telegramon: több mint 131 000-en követik. Csatornájának ártalmatlan neve van: "Kérdezz minket". De az általa használt hashtagek, mint például a WWG1WGA, gyorsan világossá teszik, valójában miről is van szó - a rövidítés a QAnon-tanítványok mottóját jelképezi. Hangüzeneteiben megállás nélkül terjesztette az álhíreket. 2021 júliusában, nem sokkal az Ahr-völgyi árvízkatasztrófa után azt állította, a természeti katasztrófa 600 gyermek holttestét sodorta el. Évekig földalatti létesítményekbe zárták őket, megkínozták és végül megölték gyermekeket, hogy kinyerjék a testükből a megfiatalítás zálogát, az adrenokróm nevű anyagot.