Bulgáriában, a Cseh Köztársaságban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában, a közép-európai térségben hirdet pályázatot az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) – olvasható a budapesti amerikai nagykövetség honlapján. Az amerikai kongresszus kétpárti támogatással különített el forrásokat a demokrácia és a civil társadalom megerősítésére Közép-Európában, többek között az átláthatóság, a független média, a jogállamiság, az állampolgári jogok, a kisebbségi jogok, a demokratikus folyamatokban való részvétel iránti, valamint az antiszemitizmus elleni küzdelemre.
Az USAID közleménye szerint nyilvános pályázati felhívást tettek közzé, hogy helyi partnereket keressenek Közép-Európában programok végrehajtására az említett területeken. Mint azt az egyes területekre vonatkozóan részletezték, kiemelten fontosnak tartják a civil társadalom kapacitásfejlesztését, a demokratikus elvek erősítését, az alapvető szabadságjogok védelmét, a független média versenyképességének, pénzügyi függetlenségének és fenntarthatóságának erősítését, a civil társadalom és a média felügyeleti szerepének fejlesztését, a jogállamiság fokozott betartását, a korrupció elleni küzdelem és az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés javítását.
Felhívták arra is a figyelmet, hogy a Biden-Harris-kormányzat világossá tette, hogy „a demokrácia megerősítése az Egyesült Államokban és világszerte alapvető fontosságú ahhoz, hogy korunk példátlan kihívásainak megfelelhessünk”. Hivatkoznak a többi között a Helsinki Záróokmányra, a Párizsi Chartában rögzített jogállamiságra, amelyek mellett az Egyesült Államok, valamint közép-európai és más országok is hivatalosan elkötelezték magukat az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tagállamaiként.
Ezt a finanszírozást az amerikai kongresszus kétpárti támogatásával ítélték oda, és nem kötődik semmilyen politikai párthoz sem az Egyesült Államokban, sem Magyarországon. A pénzeszközöket olyan helyi partnerek fogják kezelni, akik politikai hovatartozásra való tekintet nélkül felmérték, hogyan lehet a legjobban kezelni helyi kihívásokat Magyarországon. A program tartalmát a helyi partnerek dolgozzák ki
– emelik ki külön a hazai politikai viszonyokra tekintettel.
Azt is hozzáfűzték, hogy „a programok a demokratikus intézmények megerősítésén, a nők és a kiszolgáltatott csoportok döntéshozatali folyamatokban való részvételének növelésén, valamint a korrupcióellenes kezdeményezések támogatásán dolgozó helyi civil szervezeteket segítik; erősítik a független médiaszektor versenyképességét, pénzügyi függetlenségét és fenntarthatóságát; valamint segítik a civil szervezeteket a nyilvános átláthatóság megteremtésére irányuló erőfeszítéseik fokozásában és a feltörekvő civil szereplők támogatásában, különös tekintettel a fiatalok bevonására a jogállamiságot erősítő tevékenységekben”.
Vita az EP-ben: "Magyarország nem demokrácia, hanem a választásos önkényuralom hibrid rezsimje"Az EP sem adna pénzt a magyar kormánynak, de az önkormányzatoknak, civil szervezeteknek igen