pénz;

2022-12-12 19:54:00

Cseh Európa-ügyi miniszter: olyan jelzéseket kaptam, hogy Magyarország megérti annak fontosságát, hogy a problémákat még a csúcs előtt rendezzük

Lényegében az Ukrajna pénzügyi támogatásával kapcsolatos magyar álláspont határozza majd meg, hogy az uniós kormányok milyen elbánásban részesítik az Orbán-kormányt. Ha Budapest hajlandó lesz engedni, és beszáll a háborúban álló ország megsegítését célzó közös pénzügyi programba, akkor jó eséllyel megúszhatja, hogy rekordösszegű, 7,5 milliárd eurós (3000 milliárd forintos) szankcióval sújtsák, illetve azzal fenyegessék, hogy nem hagyják jóvá 5,8 millárd eurós (2300 milliárd forintos) támogatást tartalmazó helyreállítási tervét.

Az EU tagállamok nagyköveteinek lapzártánk idején kezdődött ülése előtt nyilatkozó brüsszeli források nem tartották valószínűnek, hogy a tagállamok teljesen eltekintsenek az EU-s források valamilyen mértékű befagyasztásától, de azt igen, hogy konstruktív magyar hozzáállás esetén akár jelentősen csökkentsék annak javasolt összegét. Amennyiben Budapest egy jottányit sem engedne az álláspontjából, akkor az is elképzelhető, hogy nem hagyják jóvá a helyreállítási tervét, ami az 5,8 milliárd euró 70 százalékának elveszítésével járhat.

A kompromisszumot a pénzügyminisztereknek kellett volna kidolgozniuk múlt keddi ülésükön, de nem jutottak ötről-hatra, miután a budapesti kormány nem járult hozzá az Ukrajnát segítő közös hitelfelvételhez. Most az uniós nagyköveteken a sor, hogy eljussanak a megállapodásig. Kudarc esetén a csütörtökön összeülő állam- és kormányfők asztalára kerülhet a négy dossziéból álló pakk.

Olyan jelzéseket kaptam, hogy Magyarország megérti annak fontosságát, hogy a problémákat még a csúcs előtt rendezzük – mondta Mikulás Bek cseh Európa-ügyi miniszter hétfőn brüsszeli újságírók egy csoportjának, köztük a Népszava tudósítójának tartott sajtóbeszélgetésen. Az EU Tanács soros elnöki posztját betöltő ország képviseletében nyilatkozó a politikus aláhúzta: a helyzet óráról-órára változik, a kormányok folyamatosan egyeztetnek, ezért nehéz előrejelezni, hogy mi lesz a tárgyalások kimenetele. Hangsúlyozta, hogy a magyar vétófenyegetések - különösen az ukrán segélyre vonatkozó blokkol - feloldása arra ösztönözné a tagállamokat, hogy kedvezően bírálják el a magyar helyreállítási tervet és a felzárkóztatási támogatások zárolására tett bizottsági javaslatot. A miniszter szerint ez esetben zöld utat kaphat a magyar gazdaságélénkítési program és csökkenhet a jogállamisági eljárás keretében befagyasztásra ítélt támogatási összeg. Bek irreálisnak nevezte az elvárást, hogy az Orbán-kormány esetleges engedményeiért cserébe teljesen megszüntessék a pénzek felfüggesztését.