merénylet;tárgyalás;Líbia;vádemelés;Lockerbie;

- Amerikai őrizetben a lockerbie-merénylet bombakészítője

Mohammad Abouagela Masudot azzal vádolja az USA, hogy részt vett annak a robbanószerkezetnek az előkészítésében, amely 1988-ban 270 embert ölt meg.

Abu Agila Mohammad Masudot 2012-ben tartóztatták le Líbiában, és 2020. december 21-én emeltek vádat ellene az Egyesült Államokban, de ,,kiadására" csak most került sor. Hétfőn állt először bíróság elé Washingonban. A rövid meghallgatáson a bíró úgy döntött, elhalasztja a vádak részletes formális felolvasását, amíg Masud nem kap megfelelő jogi képviseletet. (A férfi ugyanis visszautasította a kirendelt védőt, jelenleg jogi képviselőt keres.) Ugyanakkor elrendelte fogságban tartását legalább a december 27-ei meghallgatásig. Az ügyészek közölték, nem kérnek halálbüntetést, csak életfogytiglani börtönt. Azért nem keresik a halálbüntetés lehetőségét, mert az a bűncselekmények elkövetése idején nem volt érvényben. 

A 2020-ban terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények elkövetésének gyanújával emeltek vádat a férfi ellen. A gyanú szerint Masud 1973 és 2011 között a líbiai hírszerzés magas rangú tisztje, robbantási szakértője volt. A férfi 1988-ban a PanAm 103-as Londonból New Yorkba tartó járatának felrobbantásához használt bombát készített. A robbanás december 21-én, este 7 óra 3 perckor történt, a felszállás után 32 perccel, amikor gép Skócia felett repült. A roncsokat Lockerbie mellett találták meg. Az áldozatok száma 270 volt, a gép 259 utasa mellett a földön 11-en vesztették életüket a lezuhanó roncsok okozta sérülésektől. Ez volt az Egyesült Királyság történetében a legnagyobb, az USA esetében a második legsúlyosabb repülőgép elleni terrortámadás. Kadhafi, akkori líbiai elnök 2003-ban elismerte országa felelősségét.

Ezt megelőzően 1991-ben az Egyesült Államok két líbiai titkosszolgálati tisztet vádolt meg azzal, hogy bombát helyeztek el a repülőgép fedélzetén. Kadhafi azonban nem volt hajlandó átadni őket. Hosszú tárgyalások után Líbia 1999-ben beleegyezett abba, hogy a Hollandiában ülésező skót bírákból álló testület vádemelésre átadja őket. Az egyik férfit, Abdel Baset Ali al-Megrahit elítélték, és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. A másikat, Lamen Khalifa Fhimah-t nem találták bűnösnek. A skót tisztviselők 2009-ben humanitárius okokból szabadon engedték Al-Megrahit, miután prosztatarákot diagnosztizáltak nála. 2012-ben halt meg Líbiában.

Az USA hatóságainál 2017-ben került képbe Masud. Az amerikai tisztviselők megkapták a Masuddal 2012-ben készített interjú másolatát, amelyet a líbiai hatóságok nem sokkal letartóztatása után készítettek. Az ország titkosszolgálatának robbanóanyag-szakértőjét a líbiai rendfenntartók vették őrizetbe Kadhafi 2011 végén bekövetkezett halála és rendszerének bukása után. A videón Masud beismerte, hogy a műveletet a líbiai hírszerzés rendelte el, ő készítette a bombát, hogy ebben együttműködött Megrahival és Fimahhal, valamint azt, hogy Kadafi személyesen mondott nekik ezért köszönetet.

Mivel Masud egészen mostanáig líbiai őrizetben volt, a vádemelés nagyrészt elméleti maradt. Arról, hogy a férfi hogyan került az USA-ba, az amerikai hatóságok nem árulnak el részleteket, de líbiai tisztségviselők a Guardiannak elmondták, kormányhű fegyveresek rabolták el november 17-én a fővárostól 200 kilométerre Misratában lévő otthonából, de hivatalos megerősítés erről onnan sincs. Elrablása után egy katonai bázison tartották fogva, ahová két hét múlva “amerikaiak egy “csoportja” érkezett, és magánrepülőgéppel Máltára vitték. Ezek a hírek nem hivatalosak, de szakértők szerint nagyon valószínűek. “A feltételezett bombakészítő elfogása és bíróság elé állítása törvényesen történt. Kemény munka és az egész világra kiterjedő partneri kapcsolatok eredménye volt” - mondta Michael H. Glasheen, az FBI műveleti igazgatóhelyettese közleményében,

A Mátrában és a Bükkben jellemzően igazi téli, havas táj fogadja a látogatókat. A következő napokban szeles időjárás várható, szerdáig napsütéssel, később felhőkkel, sokféle csapadékkal.