Vidnyánszky Attila;Színházi Olimpia;

Színházi olimpia négy milliárdból

A 10. Színházi Olimpián a tervek szerint harmincöt ország kétszáz társulata, ötszázötven előadással hetven helyszínen vesz majd részt nem csak Budapesten, hanem az egész országban. 

2023 legjelentősebb világszínházi eseményének nevezte a jövőre Magyarországon esedékes 10. Színházi Olimpiát Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, a rendezvénysorozat művészeti vezetője. Pataki András, a kulturális tárca helyettes államtitkára elmondta, hogy a magyar állam négy milliárd forinttal támogatja a színházi olimpiát. Korábban - mint ezt lapunk megírta - ez nagyobb összeg lett volna, de az energiaválság miatt csökkentették a keretet. Néhány színház, a budapesti Katona József Színház, illetve az Örkény Színház korábban jelezte, hogy a színházi élet kettészakadása miatt nem kívánnak részt venni a sorozatban. Részt vesz viszont a Nemzeti Színházon kívül több vidéki teátrum, a bábos szakma képviselői, több hazai szabadtéri színház, a Budapesti Operettszínház, a Jurányi Inkubátorház, a Müpa, illetve magyar és külföldi diákszínjátszók is.

A rendezvény honlapja szerint a 10. Színházi Olimpia eseményein – Budapesten és szerte Magyarországon – a világ színházi életének olyan meghatározó alkotóinak előadásai láthatók, mint Theodórosz Terzopulosz, Tadashi Suzuki, Romeo Castellucci, Krystian Lupa, Szlava Polunyin, Heiner Goebbels, Silviu Purcărete, Eugenio Barba, Tiago Rodrigues, Alessandro Serra, Christoph Marthaler, Liu Libin, Declan Donnellan, Ivan von Hove. A sorozat része lesz a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) is.

A megnyitót április 15-re tervezik, a hivatalos zárás pedig a Margitszigeten lesz majd. A koncepció szerint minden résztvevő színház hívhat külföldi partnert és vendégelőadást. A tegnapi sajtótájékoztatón rengeteg terv elhangzott, fesztiválok, mesterkurzusok, tánc és színházi előadások sorjáztak az előadóktól. Izgalmasnak tűnik az az elképzelés, amely szerint a Hajógyári Szigeten tizenkét ország színművészetis egyetemistái adják majd elő Madách Imre Az ember tragédiáját, az előadásban mindenki a saját nyelvén szólal meg. Emiatt a művet lefordítják  görögre is, mert eddig ez még nem történt meg. Az előadást Vidnyánszky Attila rendezi. A produkcióban szerepelnek a Színház-és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.

Az olasz Alessandro Serra Shakespeare Vihar című drámáját hozza Budapestre és mesterkurzust is tart majd. Három mexikói előadás is érkezik majd. Az alapításának 200. évfordulóját ünneplő Miskolci Nemzeti Színház, valamint a kortárs magyar színházi seregszemlét szervező Debrecen az olimpia kiemelt helyszínei. Az ISTA (International School of Theatre Anthropology) műhelyként működik Pécsváradon Eugenio Barba szellemi irányítása alatt. Érdekesség, hogy szó van egy magyar színházi találkozóról is Debrecenben, amelyre az elhangzottak szerint a hazai nemzeti és a kiemelt státuszú intézmények jelentkezhetnek előadással. Az eseményre meghívnak külföldi kritikusokat, illetve a szaksajtó képviselőit. Mint ismert, korábban Pécs adott helyet évtizedeken át az országos színházi találkozónak.

Mádi Zoltántól, a Vígszínház gazdasági igazgatójától, aki a 10. Színházi Olimpia gazdasági ügyeiért is felel megtudtuk, hogy a Nemzeti Színház létrehozott egy egyszemélyes kft-ét az eseménysorozat lebonyolítására.

Eredetileg azt tervezték, hogy a sorozat 2023-ban húsvéttól Szentiván éjjelén zárul majd, de a sok program miatt lényegében már márciusban elkezdődik és egészen nyár végig tart.