Történelmi megállapodásra jutottak az ENSZ biodiverzitásról szóló 2022--es COP15 konferenciáján a kanadai Montréalban – írja az Euronews.
Az egyezmény legjelentősebb részének értelmében 30 százalékra növelnék azoknak a szárazföldi és tengeri területeknek az arányát, amelyek a biológiai sokféleség szempontjából fontosnak számítanak, és így védelemben részesülnének. A szárazföldi területeknek 17 százaléka, a tengeri területeknek a 10 százaléka számít jelenleg védettnek.
A tervezetben felszólítanak arra, hogy 2030-ra 187 milliárd eurót gyűjtsenek össze a biodiverzitás védelmére, ezenkívül úgy alakítanák át a támogatások rendszerét, hogy további 469 milliárd eurót tudnának biztosítani a természetvédelem számára.
A finanszírozási csomag részeként évi legalább 18 milliárd euróra akarják növelni 2025-re a szegényebb országok számára elkülönített alapot. Ez a jelenlegi összeg csaknem kétszeresének számítana. A támogatás mértéke 2030-ra 28 milliárd euróra nőne.
A szövegben ezenkívül garanciákat nyújtanak a Föld megmaradt biodiverzitásának mintegy 80 százalékán „őrködő” őslakosoknak. Ezenkívül javaslatot tesznek a degradálódott földterületek 30 százalékának helyreállítására és a növényvédő szerek jelentette kockázatok jelentős mértékű csökkentésére.
A megállapodásra egy nappal a COP 15 hivatalos vége előtt jutottak. A konferenciát elnöklő Kína a hétfői nap elején új tervezetet ismertetett, amely lendületet adott a tárgyalásoknak.