Válságtanácskozást rendelt el a német védelmi tárca, mert a Puma harci járművek sorozatos meghibásodása miatt veszélybe kerülhetnek Németországnak a NATO-val szembeni kötelezettségvállalásai. Ez pedig a háború miatt különösen kínos fejlemény Berlin szempontjából.
A Pumát a "világ legmodernebb gyalogsági harcjárművének" nevezték, amikor 2015-ben bemutatták. Ma már azonban a nimbusza megkopott.
Mint a Spiegel Ruprecht von Butler vezérőrnagy levelére hivatkozva megírta, a hadsereg gyakorlatai során mind a 18 Puma működésében komoly problémák léptek fel. A Leopard 2 típusú harckocsikkal viszont nem voltak gondok. Az ügy azért különösen kellemetlen, mert a Pumák jövő évtől elviekben részt vesznek a NATO Nagyon Magas Készültségű Összhaderőnemi Erőinek (VJTF) akcióiban. A dpa hírügynökség jelentése szerint különösen a harci járművek tartályai érzékenyek. Ezek a hibák már korábban is ismertek volt a Bundeswehr előtt, de ilyen gyakorisággal még nem fordultak elő. Finoman fogalmazva a harci jármű elektronikája sem vizsgázott jelesre. Az egyik Pumában például rövidzárlat keletkezett és tűz ütött ki. Mindenesetre olyan súlyos problémákra derült fény, hogy a Pumák csak három-négy hónap múltán lesznek bevethetőek, miközben már 2023 elejétől az észak-atlanti szövetség rendelkezésére kellene állniuk. A Leopard 2-esek bevethetőségi szintjét ezzel szemben a vezérőrnagy 80-90 százalékosra becsülte.
A kormány és az ellenzék politikusai az ügy mihamarabbi felgöngyölítését követelték.
Azonnali magyarázatot követelt Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a parlament védelmi bizottságának szabad demokrata (FDP) elnöke. Sürgette a védelmi minisztériumot, számoljon a technikai problémákról és arról, ezek hogyan orvosolhatóak. „Elvégre sokat költöttünk a Pumákra” – tette hozzá. Helyettese, a kereszténydemokrata Henning Otte szerint tovább kellene emelni a hadseregre szánt összegeket.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Johann Wadephul, a CDU frakciójának tagja. Mint mondta, rémálom, ami történt, mert a Puma elvileg a német hadsereg fő fegyverrendszere. „Ha a Puma nem működőképes, akkor az azt jelenti, hogy a hadsereg sem működőképes.”
Egyelőre sok a tisztázatlan kérdés. Az egyik legnagyobb talány: ki a felelős a sorozatos hibákért? Thomas Wiegold katonai szakértő szerint egyelőre nem lehet kijelenteni, a gyártó, vagy a Bundeswehr hibázott-e a harci járművek karbantartása során. Mindenesetre, mint a szakértő rámutat, szokatlan, hogy ilyen tömegesen jelenjenek meg a problémák. „Akadnak arra utaló jelek is, amelyek szerint a csapatok nem vittek magukkal elég tartalék alkatrészt, speciális szerszámot a gyakorlathoz", tehát távolról sem biztos, hogy a gyártót terheli felelősség.
"Vannak bizonyos kötelezettségeink a NATO-val szemben, ezeket teljesítenünk kell. Ezért meg kell oldanunk a problémát, ünnep ide vagy oda" – mondja Strack-Zimmermann. A Puma alternatívája a Marder lenne, de ez már nem számít korszerűnek, több évtizeddel ezelőtt kifejlesztett gyalogsági harci járműről van szó. Wiegold katonai szakértő szerint azonban ezek működőképesek lehetnek, tehát NATO-kötelezettségeket a Pumák kudarca ellenére is teljesíteni lehet. Szerinte a technikai gondoknál nagyobb, hogy ismét a Bundeswehr imázsát érte kár.
Modern járműnek tartották
A Puma gyalogsági harcjárművet a Bundeswehr számára fejlesztette ki a KMW és a Rheinmetall közös vállalata a Projekt System Management GmbH. A Marder harcjármű felváltására szánt Pumát a világ egyik legjobban védett gyalogsági harcjárművének fejlesztették ki. Fegyverzete egy 30 milliméteres gépágyúból, egy géppuskából illetve egy kétrakétás Spike LR2 páncéltörő rakéta indítóból áll, amelyet egy ember-nélküli, távirányítású lövegtoronyban helyeztek el. A jármű személyzete 3 fő, ezen felül 6 főt képes szállítani. A típus egyetlen megrendelője és rendszeresítője egyelőre a Bundeswehr.