Apa nélkül felnőni életre szóló trauma, a megbocsátás azonban – mint oly sokszor – ebben az esetben is oldhatja a feledhetetlen hiányt. Hidas Judit Nem vagy többé az apám című regénye azzal együtt szolgál ezzel a tanulsággal, hogy a főhős, Eszter ismerte apját, és egy ideig teljes családban nevelkedett.
A pergő nyelven megírt fejlődésregény a rendszerváltás idején növekvő lányról szól, akinek tálcán kínál zsidó identitást családja és iskolája, mégis csak bolyong saját életében, kis és nagyobb közösségében. Küzd a generációk óta cipelt családi örökséggel és mint minden kamasz, a saját út megtalálásához ő is biztonságra vágyik. És épp ezt nem ad(hat)ja meg neki egzisztenciális szempontból jó körülmények között élő családja. Anyjában látja az önállóan remekül boldoguló, de érzelmi életében kínlódó, magánytól félő nőt, apjában a karrierkudarccal küzdő férfit. Válófélben, majd elvált szülei között kislabdaként pattogva, később egyetemistaként, ifjú házasként, fiatal egyedülálló anyaként keresi önmagát és céljait. Szeretné megtanulni vállalni a konfliktusokat, megtalálni a mások értékrendjéhez való alkalmazkodás és sajátja megtartásának közös halmazát. Ösztönösen kezdi játszani a sokáig rátelepedő anyától tanult mártírszerepet, de időben észreveszi a csapdát. Végre mer szabadon dönteni és függetlenül élni.
Miközben kísérjük Esztert, egy hétköznapi ember szemszögéből villannak fel pillanatképek a harmadik magyar köztársaság első két évtizedének eseményeiből. Aki nem élte át a később hiúnak bizonyult, reményekkel teli rendszerváltáskori vitákat, a magántulajdon újbóli megjelenését, a vállalkozások kis magyar világát, a kinyíló határokat, majd a 2006-os demonstrációkat, az zavarba eshet a nagyon civil látószög miatt, de Hidas Judit nem is hiteget történelmi ismeretekkel. Azzal a történelmi és személyes tapasztalattal azonban igen, hogy a szembenézést nem lehet megúszni.
Infó:
Hidas Judit: Nem vagy többé az apám
Park Könyvkiadó
2022.