;

labdarúgó vb;Katar;fogyasztói társadalom;sportvilág;futballkultúra;

- Krausz Tamás: a futballt foglyul ejtette a kapitalizmus

Visszafogott becslések szerint is legalább 4 millió ember ünnepelte Buenos Airesben az argentin labdarúgó-válogatott harmadik világbajnoki címét. A fieszta megmutatta, mit jelent manapság a futball. A sportág kulturális jelentőségéről Krausz Tamás történésszel, az MTA doktorával, az ELTE bölcsészettudományi karának professor emeritusával beszélgettünk.

A katari vb-t azzal vezettem fel lapunkban, hogy a futball megváltozott az elmúlt évtizedekben, s a ránk leselkedő veszélyek folytán – Covid után vagyunk, klímakatasztrófa előtt állunk, nyakunkon a háború és gazdasági válság – a sportág aligha tud már azzá lenni, ami korábban volt: az emberiség nagy-nagy ünnepévé. Ám a négy között végzett országokban elképesztő fogadtatásban részesültek a hazatérő csapatok, ami azt jelzi: a futball még mindig semmivel össze nem vethető örömforrás.

Menjünk távolabbra vissza a múltba, mondjuk a hetvenes évekig, amikor az MTK–Fradi mérkőzésre kilátogató 30-60 ezres közönség zokszó nélkül elfogadta volna a megállapítást, miről is szól a futball, ami a Tottenham régi stadionjában ékesen virított a homlokzaton: „The game is about glory!”, azaz: „A játék a dicsőségről szól!”. Mi, akik abban az időben meccsre jártunk, ezt mára úgy módosítanánk, hogy „The game is about money!”. A labdarúgás ma már lényegében csak a pénzről és a társadalmi-politikai befolyásról szól. Az uralkodó elitek ennek jelentőségét felismerve a sportágat tökéletes manipulációs eszközükké tették.

Elnézve a Rabatból, Párizsból, Buenos Airesből érkezett képeket, azok alapján úgy tűnt, hogy az emberek elég jól érzik magukat ebben az állapotban.

A fanatizmus elfeledteti a valóságot. Igazi örömet csak ebben a manipulált állapotban élhet meg az ember, de abban tartózkodni folyamatosan nem lehet. A futballt is foglyul ejtette a kapitalizmus, minden a profit. Ez az első tézis.

Mi a második?

A sportág a nemzeti kohézió, a nacionalista indoktrináció elemévé lett. De olyan mértékben, hogy a díszpáholyban ma már miniszterelnökök, államfők, királyok és emírek foglalják el a legjobb helyeket. Ha megnézi, többségük „nemzeti viseletbe” öltözik, mindent megtesznek a képviselt identitás propagálásáért. Ennek egyik legvisszataszítóbb jelenete volt a VB-én, amikor Emmanuel Macron nem győzte simogatni az elveszített döntő után Kylian Mbappé buksiját, mert tisztában volt vele: a jelenet szavazatokat szerez, népszerűséget növel, vagyis konzerválja hatalmát, s egyúttal a francia nagyszerűség megnyilatkozásaként lesz értelmezhető. De ha végiggondolunk a francia történelmen és a benne is rejlő rasszista hagyományán, nyomban kiderül a pillanatban rejlő történelmi méretű képmutatás. Hát micsoda ellentmondás húzódik a gyarmatosító múlt és a között, hogy most a döntő végén már nem volt fehér játékos Didier Deschamps csapatában?! A „globalizmus” és a nacionalizmus ugyanannak a jelenségnek a két arca, összetartoznak, mint a tű és a cérna. E manipulációs rendszer része, hogy sokszor és sokfelé a legszegényebb rétegek szavaznak a legrosszabb populista pártokra és politikusokra, sajnos a futball felhasználásával is.

Hogyan jutott idáig a labdarúgás?

Bekövetkezett néhány fordulópont, ennek része volt, amit az imént mondtam, hogy a dicsőség helyett ma már a pénzért zajlik a versengés. Aztán a futball elveszítette öntevékeny, „önszerveződő” részét.

Mit ért ez alatt?

Hogy korábban egy csapat identitását meghatározták a szurkolók, erősek voltak a helyi, területi gyökerek. Egy Fradi drukker ma már nem kilencedik kerületi lakos. A drukker már csak passzív szereplője a klubéletnek, a „keménymagokok” is sok esetben a rasszista kicsapongás védtelen eszközei, de maguk a szurkolói rétegek is átalakultak, egyfajta középosztályosodás ment végbe. Ez nem csak nálunk van így, leváltották a régi „munkásközönséget” külföldön is, Londonban olyan jegyárak vannak, hogy azt az értelmiség sem képes kifizetni, nemhogy a munkásosztály tagjai, akik néhány évtizede a magasba emelték az egyesületet. Az üzleti érdek, a profitorientáltság elsodorta őket. Mérhetetlen sok vállalat kapcsolódik a sportághoz, mindent a pénz határoz meg, jelentős részben a reklámok döntik el, mikor kezdődjenek a meccsek, mikor végződjenek, ki hová igazoljon.

Mifelénk is ez történik, nem? Csak kisebb volumenben.

Elemezhetnénk, Horvátország hogyan maradt meg a gyökereknél, miért van továbbra is kiváló csapata. A térség összes többi országában azonban bekövetkezett a változás, Magyarországon másod-harmad vonalbeli légiósokat igazolunk. Amint a ’80-as, ’90-es években beköszöntött a neoliberális világrend, kiderült, hogy akkor kötsz jó üzletet, ha eladsz. Úgy kell csapatot csinálni, hogy állandóan adni-venni kell a futballistát, mert egy eladásából a klub megkeresheti a következő 2-3 játékos árát. Kapitalista nagyvállalattá váltak az egyesületek, mifelénk persze a világrendszer perifériáira utaló sajátosságokkal, korrupciós technikákkal, noha a korrupció, mint éppen a katari vb-vel kapcsolatosan látszott, rendszerspecifikusan elérte az Európai Unió legfelső vezető rétegét is.

Mi a helyzet válogatott fronton?

Az átalakulás nemzeti síkon még nagyobb lehetőségekkel kecsegtet anyagi és propagandai értelemben, hiszen százmillióknak lehet a nemzeti csapatokkal azonosulni, nem véletlen, hogy a nemzetközi szövetség 48 csapatosra emeli a világbajnokság mezőnyét. Több ország, több bevétel, még nagyobb üzlet! Akkora globális üzlet, hogy lehetetlenség felmérni. Anélkül, hogy le akarnám szólni a marokkói bajnokságot: az ottani klubcsapatok mikor tudnának országos ünneplésre késztetni tíz- és százezreket? A válogatottjaik közül sokan nem is marokkói születésűek, nem is otthon futballoznak. A klubok nyomán már régen megkezdődött a válogatottak privatizálása is.

Azaz?

Minden egyes játékos árucikk, „intézmény”, sokakat eltart. Több az üzleti lehetőség. A produktumra épülő vállalkozások speciális érdekekre tesznek szert. Hogy konkrét példát mondjak: elárasztották a futballt a menedzserek, egyfajta közvetítői kereskedelem jött létre a maga árfelhajtó természetével. Régen ilyen menedzserek nem is volt szükség!

Magyarországon a futball – illetőleg az élsport – még inkább speciálisnak tűnik, minekutána totálisan rátelepedett a politika.

Itt így volt ez régen is, így van most is, most már átfogó, kifinomult, globális működés a jellemző. Emlékezetes történet, amikor az ötvenes években Cziborékat a Honvédba küldték… A rendszerváltás után, a széthullott egyesületi rendszer után a kilencvenes években ült a Ferencváros elnöki székébe Torgyán, felismerte, hogy a klub segítheti pártpolitikai céljait, ma már ez szinte mindenfelé természetes jelenség.

Ez történik most is: a vb-meccsek és az egyperces híradók közötti időszakban lassított felvételeken méltatták a magyar válogatott hangzatos sikereit…

… miféle sikereit?

Na, ez az?! Úgy tálalták a Nemzetek Ligájában elért angol verést, mintha kijutottunk volna a világbajnokságra.

Meg kell jegyezni: a propaganda mögött komplett szisztéma van, hihetetlen sok ember tartja fenn, a szakember egyszerre propagandista is. Ugyanakkor nem akarom a magyar rendszert alábecsülni vagy relativizálni, de gyakorlatilag ez mindenütt így megy. Különbség, hogy nálunk a miniszterelnök futballértő ember. Más mint amikor Angela Merkel ment el egy-egy fontosabb mérkőzésre.

Vitatom, hogy Orbán futballértő lenne. Máskülönben elérte volna, hogy a magyar labdarúgás előrelépjen, ám hiába csatornázott a sportágba ezermilliárdos nagyságrendű összeget, annak semmi haszna nem mutatkozik.

Úgy értettem, hogy átlátja a folyamatokat, tudja mi a les és a letámadás meg persze az üzlet…Megértette, hogy miután a magyar futballt a kilencvenes években lerombolták, politikai előnnyel járhat bizonyos felemelése. A folyamatok része a magyar átalakulás, a privatizációs rablógazdálkodás, kineveztek egy új tulajdonosi elitet, előtérbe jött a NER, a lapok, feladatok ki vannak osztva, ki melyik klubot támogassa. Íme a klubburzsoázia. A kormányfő ellenben elfelejtette, hogy attól, hogy új infrastruktúrát teremt, stadionokat épít, azok ugyanúgy üresen tátonganak majd, akárcsak a katariak. A szétglobalizált futballban elmennek külföldre azok, akik itt megteremthetnék az alapokat. Vállalkozása már-már kilátástalan: itt megszűnt a futballkultúra.

Pedig az MTVA közleménye mást mutat: a vb nézettségi adatai alapján a magyar társadalmat igenis foglalkoztatja a labdarúgás.

A mindennapokban hullott szét. A fesztivált, a látványosságot, a cirkuszt, a tűzijátékot, amit az amerikai futballból áthoztak persze, mindenki megnézi, végül is nagy teljesítményeket lát, még ha sokan azt sem tudják mi a tétlen les. Megvan a közönség viszonya a játékkal. 30 évvel ezelőtt a Diósgyőr meccseire 25-30 ezer ember látogatott ki, most alig 1-2 ezren. Régen tudták, ki hol játszik, benne volt az emberek a fejében, a mindennapjaiban a futball, társadalmi méretekben volt jelentős. De manapság nincsenek táplálva a kulturális gyökerek. Emlékszem, a hatvanas években toborzót hirdetett az MTK, elmentem, nem túlzok, vagy nyolcvan gyerek jött az Almássy térről, a Tisztviselőtelepről, mindenhonnan, remélve, bekerül a csapatba. Az Előre pályán ingyen adtak edzés után tejet, kenyeret, villamosjegyet. Ma egy jobb cipő akár 40-50 ezer forint, ki az, aki ezt ki tudja fizetni? Nem a tehetségből lesz futballista, hanem abból, akinek a szülei ki tudják fizetni a költségeket. Dél-Amerikában, Afrikában továbbra is kitörési lehetőség a futball. Nálunk nem az, itt az egészre ráadásul rátelepszik az uram-bátyám hagyomány, ami tovább szűkíti a játkos-kiválasztódást.

A vb döntő után Orbán a Nemzeti Sportnak azt nyilatkozta, hogy 2030-ra újra régi fényében csillog majd a magyar futball.

Nem is értem, miért nem veszi észre, hogy az új világrendben minden a centrum felé tolódik és koncentrálódik, a magyar kis kölyök Messiért, Mbappéért szorít, olyan mezt vetet magának. Hogy 2030-ra milyen lesz a futball, épp olyan, minthogy 1989 után 30 évvel sem értük utol Európát. Mitől érnénk utol? Ez egy gigantomán elképzelés. Borzalmasan nagy és erőteljes tőkefelhalmozást tételez fel. Miből? Magyarország nem Belgium.

Kevés realitást mutató, a valóságtól sokkal inkább elrugaszkodott miniszterelnöki értékelést közölt az ország egyetlen sportnapilapja a világbajnokság után, Orbán Viktor – akinek feltett szándéka, hogy az atomjaira hullott magyar labdarúgást feltámassza – úgy látja, 2030-ra nemzetközi fronton áttöri a falat a magyar futball, Lionel Messi pedig azért nyert, mert keresztény.