Budapest;rezsi;

- Gulyás kezében Budapest rezsije

A 10 ezer lakos feletti települések energiaáremelkedés miatti támogatásáról a helyhatóság által készített „menedzsmentterv” alapján, az egy lakosra jutó iparűzésiadó-képesség „figyelembe vételével” január 10-ig Gulyás Gergely kancelláriaminiszter egyedi döntéseket hoz – derül ki a december 23-a éjjel megjelent Magyar Közlönyből. A veszélyhelyzeti rendelet e tárgyban Budapestet külön is nevesíti. A menedzsmentterv egy, a megugró kiadások fedezésére, a költségek csökkentésére, a tartalékok felhasználására és az esetleges vagyonértékesítésre vonatkozó intézkedési elképzeléscsomag – emlékeztet a Portfolio.

A 10 ezer lakos alatti települések esetében Varga Mihály pénzügyminiszter az államháztartás felelőseként az egy lakosra jutó iparűzésiadó-képesség figyelembe vételével dönt. (Itt tehát nem szükséges menedzsmentterv.) A rendelet külön ennek érdekében módosítja a közvilágítási, a bölcsődei üzemeltetési és az óvodaműködtetési támogatások rendszerét is.

A piaci energiaáremelkedés miatt hazai települések energiaköltsége 2022-ben átlag tízszeresére nőtt– közölte Gémesi György, Gödöllő polgármestere, Magyar Önkormányzatok Szövetségének társelnöke két hete a szervezet elnökségi ülése után két társelnökével - Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Eszes Béla jánoshidai polgármesterrel – közösen tartott sajtótájékoztatóján. Akad olyan helyhatóság, ahol az áramszámla a tavalyi 25-szöröse ugrott. Szavai szerint a kormányzathoz intézett támogatási igényük eddig nem járt sikerrel. A helyhatóságok – akár csak az állami intézmények vagy épp a cégek zöme – költségei azért ugrottak az energiatőzsdével megegyező, vagy akár azt meg is haladó mértékben, mert a kormány a lakosság, néhány kis cég és az egyházak kivételével minden más fogyasztót kizárt a – piaci töredékére rúgó - hatósági ár jogosultjai közül. A főváros rezsiszámlája – így pénzügyi hiánya - például több tízmilliárd forinttal nőtt.

A kormány egy másik, szintén december 23-a éjjeli határozatában 25 milliárdról 70 milliárdra emelte az „energiaintenzív” kis- és középvállalkozások hatékonysági beruházásainak önerejéhez szükséges támogatási keretét. Egyszersmind kibővült a jogosult vállalkozások köre is. Míg eddig csak a sok energiát használó, feldolgozóipari mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv-k) igényelhették a segítséget, mostantól a szálláshely-szolgáltatási és vendéglátási kkv-k is pályázhatnak. Az irat szerint a kabinet a támogatási időszakot is meghosszabbította.

Matolcsy György nem írta alá a kabinet rendeleti költségvetését, amit egyébként néhány óra alatt tekintett át a testület.