„Sikert aratott az idei év legnagyobb filmes dobása, az Aranybulla” - ezzel a hírrel rukkolt elő az úgynevezett „közmédia” annak kapcsán, hogy a Duna Tv bemutatta a 600 milliós költségvetéssel készített, Rákay Philip féle Aranybulla-sorozatot.
Erről a Facebookon is megemlékeztek, mégpedig „irodalmi klasszikusnak” titulálva azt, megjegyezve, hogy az alkotás „modernebb köntösben, de korhű, részletgazdag látványvilággal és nagyszerű alakításokkal mutatta be a fordulatos szerelmi történetet.”
Azonban az Átrium Színház - amelynek megjegyzésére a hvg.hu hívta fel a figyelmet - több korrekciót is tett a bejegyzéssel kapcsolatban.
Az „Aranybulla” nem is „szerelmi történet”, hanem a magyar nemesség jogait először rögzítő jogi erejű nyilatkozat.
Az „Aranybulla” sorozat nem irodalmi alapanyagból készített fordulatos szerelmi történet, hanem eredeti forgatókönyv alapján készült, fikciós elemekkel bővített, az események történelmi hátterét és folyamatát bemutatni szándékozó televíziós alkotás.
Az „Aranybulla” nem „irodalmi klasszikus”, hanem a II. András magyar király által 1222. április 24-én a székesfehérvári országgyűlésen kiadott, függőpecséttel ellátott királyi okirat.
Megjegyzik, hogy ezt a bejegyzést az alkotók védelmében teszik hozzá, ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy valaki egy meglévő irodalmi alapanyagot dolgoz fel, vagy egy történelmi helyzet bemutatására törekszik eredeti módon.
„Természetesen lehetnek méltányolható okai, ha az MTVA social media osztályán dolgozók maguk sem hajlandók megtekinteni a művet, amelyet propagálni szándékoznak, de 130 milliárdból talán kitelne olyan szakemberek alkalmazása, akik legalább jártak irodalom- és történelemórára”
- zárul a bejegyzés.
A sorozatban egyébként rosszul instruált színészek szenvednek a kisiskolás szintű dialógusokkal, rettenetesen ronda felvételeken. Teljes kritikánkat a Rákay-féle műről itt olvashatja el.
Történelmi filmnek álcázott mozgóképes csőd az Aranybulla