XVI. Benedek pápa;Ferenc pápa;

A két pápa

A magyar kormányfő is elbúcsúzott XVI. Benedektől. Mint Orbán Viktor fogalmazott, nagy hatást gyakorolt a nézeteire. Sokan, akik sosem találkoztak a szombaton elhunyt egyházfővel, hasonlóan vélekednek. Benedeket Ferenc pápa ellenpólusának tartották, aki – álláspontjuk szerint - a hit őrzőjeként keményen szembeszállt a veszélyes liberalizmussal. Először az amerikai konzervatív katolikusok karolták fel ezt a véleményt, ami különösen Donald Trump elnöksége alatt vált szembetűnővé, de később az európai főideológusok is leütötték ezt a magas labdát.

Sokan egyfajta politikai példaképet kreáltak XVI. Benedek személyiségéből, egy kultúrharc főszereplőjévé tették meg. Nem egy olyan példát találhatunk, amikor szélsőségesen jobboldali politikusok és személyiségek hangoztatták, hogy Benedeket tekintik pápának és nem Ferencet. Matteo Salvini, az olasz jobboldali populista Liga vezetője például egy ízben, nem éppen ízléses és diplomatikus módon olyan pólóban jelent meg, amelyen szintén azt hirdette: márpedig ő továbbra is az emeritus pápát tekinti a katolikus egyház fejének. De akad olyan véleményvezérünk is, aki ugyancsak e véleményét hangoztatta.

Ezzel két gond is adódik. Egyrészt aki ezt mondja, az a katolikus tanítás alapját kérdőjelezi meg, eretnek tanokat hirdet. Másrészt pedig épp Benedek számára volt a legkellemetlenebb, amikor szembeállították Ferenccel, egyfajta konzervatív ikonként beállítva, s mindezt kizárólag önös, politikai érdekekből. Benedek ezért visszavonulása után többször is hangoztatta: „csak egy pápa van”.

XVI. Benedek halála új helyzetet teremt, hiszen személyéből már nem lehet politikai tőkét kovácsolni. De mi lesz azokkal, akik őt tekintették pápának? Megbékélnek Ferenc személyével? Nem valószínű. A szélsőséges fundamentalisták aligha fogadnak el olyasvalakit, aki azok véleményére is nyitott, akik másként gondolkodnak a világról.