10 százalék alatti átlagos emelésre számít a Független Egészségügyi Szakszervezet a szakdolgozók béremelésének első ütemében. Ezt a kormány által erre a célra elkülönített összegből számolták ki és keveslik az összeget - hangzott el az RTL híradójának szerda esti adásában.
Mint nemrégiben beszámoltunk róla, az egészségügyi szakdolgozók nem kapnak több pénzt januártól, a kormány idén júliusra tolta el kétlépcsős béremelésük első ütemét. Egyelőre az is kérdéses, hogy mennyivel nő bérük. A kormány 41 milliárdot különített el erre a célra, a Független Egészségügyi Szakszervezet ebből próbál számolni.
Hiába számítottak rá, január helyett csak júliusban kaphatnak béremelést az egészségügyi szakdolgozók„Ahogy kiszámoltuk, olyan 83 ezer körüli szakdolgozó van, akit ez érinthetne. Ha figyelembe vesszük, hogy ebben benne van a szociális hozzájárulás is, meg az is, hogy az alapbérekre vetítik több pótlékot, mint a műszakpótlék, vagy rendkívüli munkapótlék, tehát ez 10 százalék alatti átlagos éves szintű béremelésre adna lehetőséget” -
- nyilatkozta az érdekképviselet elnöke, Soós Adrianna.
Úgy vélik, ez nagyon kevés, főleg ha azt nézzük, hogy a magas infláció miatt csökkennek a reálbérek is, az orvosok és a szakdolgozók közt pedig egyre nagyobb a szakadék. „Az orvosi béreket január 1-től 11 százalékkal emelik, ez olyan 90 és 200 ezer forint közötti egy főre jutó összeget jelent. Ebből következően egy szakdolgozó fizetése sok esetben 40 éves gyakorlattal a 20 százalékát sem fogja elérni a bére egy orvos bérének” - tette hozzá Soós Adrianna.
A kormány korábban azt közölte, hogy a béremelés második ütemével - ami jelen állás szerint 2024 márciusában lesz - a szakdolgozói fizetések elérik az orvosi átlagbér 37 százalékát. A Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke azt mondja, már csak azért is emelni kellene a fizetéseken, mivel a szakdolgozók hiánya már sok esetben az ellátást hátráltatja. „Ott, ahol nagyon nagy hiány van szakdolgozóból, orvosból, ott kénytelenek a szakdolgozók, esetleg az adminisztrátorok akár a takarítók helyett is dolgozni, vagy az orvosok a szakdolgozók helyett” – magyarázta Szijjártó László.
A csatorna kereste a kormányzatot is, amely mindösszesen annyit közölt, hogy további egyeztetéseket terveznek az Egészségügyi Szakdolgozói Kamarával.