NATO-főtitkár;Jens Stoltenberg;Nobel-békedíjra jelölés;

Jens Stoltenberg

- A török elnök után a NATO-főtitkárt is Nobel-békedíjra terjesztették fel

Egy norvég képviselő szerint ezt az Oroszországgal szembeni fellépéséért érdemelte ki.

Nobel-békedíjra javasolta honfitársát, Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt egy norvég parlamenti képviselő az Oroszországgal szembeni fellépéséért az ukrajnai háborúban. „A NATO főtitkáraként a szövetség nehéz időszakában, egy békés ország elleni indokolatlan és brutális offenzíva idején végzett példaértékű munkája miatt Stoltenberg megérdemli a díjat” - írta Facebook-oldalán Christian Tybring-Gjedde jobboldali képviselő.

Norvégia volt munkáspárti miniszterelnöke, a NATO főtitkára „az első pillanatokban megértette, milyen súlyos az orosz agresszió, és mit jelent a kormányzást a demokráciára és a szabadságjogokra alapozó országokra nézve” - idézte a képviselőt az MTI.

A Nobel-békedíj jelöltjére több tízezren, közöttük valamennyi ország parlamenti képviselői és miniszterei, egykori díjazottak, valamint egyetemi tanárok tehetnek javaslatot. A jelölések határideje január 31., a Nobel-bizottság öt tagja ezután kiegészítheti a névsort a saját jelöltjeivel a testület első ülésén. Tavaly Tybring-Gjedde Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt jelölte a Nobel-békedíjra.

2022-ben a Nobel-békedíjat Alesz Bjaljacki bebörtönzött belorusz jogvédő aktivistának, az orosz igazságszolgáltatás által betiltott Memorial orosz jogvédő szervezetnek és az ukrán Polgári Szabadságjogok Központjának ítélték.

A pakisztáni szenátus elnöke bejelentette, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnököt jelölte a kitüntetésre az ukrajnai háború előtt és alatt a béke érdekében tett erőfeszítéseiért. Ezzel nem ők az elsők, az ankarai parlament elnöke, Musztafa Sentop ugyancsak az autokrata török államfőt találta a legalkalmasabbnak az elismerésre. Persze az abszurd jelölések a szabályok fényében aligha okozhatnak meglepetést, 2021-ben például Tybring-Gjedde Donald Trump akkori amerikai elnököt jelölte a kitüntetésre, Barack Obama pedig 2009-ben el is nyerte azt.

A jelöltek listája titkos, de a jelölőkre nem vonatkozik a titoktartási kötelezettség. A Nobel-békedíj kitüntetettjeinek nevét októberben teszik közzé.

Matt Schlapp a budapesti CPAC-en is beszédet mondott.