Mintegy 5 millió gyerek halt meg öt évesnél fiatalabban, és további 2,1 millió, 5 és 24 éves kor közötti fiatal halt meg 2021-ben – derül ki az ENSZ gyermekhalandósági becslésekkel foglalkozó csoportjának (UN IGME) legutóbbi, kedden ismertetett becsléseiből.
A csoport egy másik, szintén kedden megjelentetett jelentésében 1,9 millió halva születésről számolt be ugyanezen időszak során. Tragikus módon – jegyzik meg –, ezek a halálesetek megelőzhetőek lettek volna méltányos hozzáférés és magas színvonalú egészségügyi ellátás esetén.
A jelentések mindazonáltal pozitív fejleményeket mutatnak azt illetően, hogy globálisan minden egyes korosztályban csökkent a halálozások kockázata.
Az öt év alattiak halálozási aránya 50 százalékkal csökkent a század elejéhez képest, míg az idősebb gyerekeknél és fiataloknál ez az arány 36 százalékkal csökkent, a halva születés pedig 35 százalékkal csökkent. Ez annak tudható be, hogy többet fektetnek be az egészségügybe a nők, gyerekek és fiatalok javára.
Az előrelépések mindazonáltal 2010 óta jelentősen csökkentek, és 54 ország továbbra sem teljesíti az öt éves kor alatti halandóságra vonatkozó Fenntartható Fejlődési Célokat. Figyelmeztetnek: amennyiben nem tesznek gyorsan intézkedéseket az egészségügyi szolgáltatások javítására, csaknem 59 millió gyerek és fiatal fog meghalni 2030 előtt, és közel 16 millió halva születés fog történni.
A jelentések szerint a gyerekek továbbra is jelentősen eltérő túlélési esélyekkel néznek szembe születési helyük függvényében. Bár globálisan a születések 29 százaléka a fekete-afrikai térségben történt, ugyanebben a térségben következett be az öt év alatti halálozások 56 százaléka 2021-ben. A gyerekkori halálozás a leginkább a fekete-afrikai térségben élő gyerekeket veszélyezteti, akiknél
15-ször nagyobb esélye van ennek az európai és észak-amerikai gyerekekhez képest.
Szintén sokkoló adat, hogy a halva születések 77 százaléka összesen „csak” két régióban, Fekete-Afrikában és Dél-Ázsiában történt, csaknem felük Fekete-Afrikában.
A halva születés esélye ebben a térségben hétszer nagyobb mint Európában és Észak-Amerikában.