A nők önrendelkezési joga az amerikai politika egyik legfontosabb csatatérévé vált, amióta a Legfelsőbb Bíróság konzervatív többsége tavaly júniusban megsemmisítette az abortusz alkotmányos védelmét félévszázadon át biztosító Roe v. Wade precedenst. Az ítélet következtében az 50 amerikai államból 13-ban szinte teljes abortusztilalom lépett érvénybe. Joe Biden amerikai elnök azóta használja a szövetségi kormányzat meglehetősen szűk mozgásterét, hogy - amennyire csak lehet - hozzáférést biztosítson a nőknek a művi vetéléshez, miközben a republikánus törvényhozók helyi szinten próbálják az ilyen törekvéseket ellehetetleníteni.
Az erőfeszítések következtében egy új front nyílik a magukat “életpárti”-nak aposztrofáló abortuszellenes konzervatívok és az öndefinícójuk szerint “választáspárti” azaz az abortusz jogához ragaszkodó liberálisok végeláthatatlan küzdelmében. A körvonalazódó konfrontáció az úgynevezett “abortusztabletta” körül forog.
Valójában két gyógyszerről - mifeprisztonról és mizoprosztolról - van szó, amelyek egymásutáni alkalmazásával biztonságos módon megszakítható a nem kívánt terhesség, akár otthon, orvosi felügyelet nélkül is.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) múlt kedden szabályváltoztatással könnyítette meg az abortusztabletták forgalmazását. A döntés révén patikák és az online gyógyszertárak is értékesíthetik azt, amennyiben megkapták az előírt tanúsítványt az FDA-tól. Az igazságügyi minisztérium ugyanezen a napon kiadott egy 21 oldalas állásfoglalást, amely egy 1873-as törvényre hivatkozva kimondta: a posta még az abortuszt tiltó államokba is kézbesítheti a gyógyszereket. A jogi szakvélemény rámutatott, hogy a mifeprisztont és mizoprosztolt másra is fel lehet haszálni (például természetes vetélések vagy gyomorfekély kezelésére), vagyis nem biztos, hogy a címzett azokat illegálisan kívánja azokat felhasználni.
A Biden adminisztráció nem új kiskaput nyitott, hanem egy meglévőt tárt szélesebbre: az Ausztriában bejegyzett Aid Access (Segélyhozzáférés) és más hasonló szervezetek évek óta postázzák az abortusztablettát az azt kérő nőknek. A szövetségi kormányzat lépései mégis heves reakciót váltottak ki.
Az egyik legkonzervatívabb amerikai államnak, az abortuszt a nemi erőszak áldozatainak is tiltó Alabamának a republikánus főügyésze, Steve Marshall a napokban arra utalt, hogy még az abortusztablettát használói ellen büntetőeljárást is indíthatnak. A jogalapot egy 2006-os törvény biztosítaná, amelyet eredetileg az illegális metamfetamin laborok egészségkárosító gázoknak kitett kisgyermekek védelmében hoztak, de későbbiekben legális gyógyszereket vagy illegális szereket használó terhes nők ellen is alkalmaztak. E szabályozás alapján akár 99 év börtönbüntetést is kiszabhatnának azokra a nőkre, akik gyógyszeresen szakítják meg terhességüket.
Marshall fenyegetése valószínűleg csak a potenciális felhasználók megfélemlítésére szolgál. A prominens amerikai abortuszellenes mozgalmak mindenesetre elhatárolódtak a nyilatkozattól. Hangsúlyozták: a terhességmegszakító gyógyszerek terjesztőivel szembeni fellépést támogatják, nem a művi vetélést választó nőkkel, akiket ők áldozatnak tekintenek.
Az “életpárti” szervezetek más módszerekhez folyamodnak, február elejére például tüntetéseket és országos bojkottot hirdettek azon gyógyszertár-láncok ellen, amelyek készleten akarják tartani az abortusztablettákat. A nyomásgyakorlás a gyógyszerek árusításán gondolkozó kisebb patikák elrettentését is szolgálja.
Számos republikánus irányítású állam arra készül, hogy helyi szinten korlátozza az abortusztablettához való hozzáférést.
Texasban például napirendre kerülhet egy törvényjavaslat, amely arra kötelezné az internetszolgáltatókat, hogy tiltsák le a hozzáférést az ilyen szereket árusító oldalakhoz.
A Republikánus Párt láthatóan prioritásként kezeli az abortusszal kapcsolatos kérdéseket, még szövetségi szinten is. Ezt tükrözi, hogy a képviselőházban többséggel bíró frakciója két szimbolikus javaslatot is megszavazott ez ügyben. Az ellenzék azonban a téma erőltetésével saját politikai pozíciójukat gyengítik, ezt bizonyították a félidős választások is, ahol a konzervatívok részben abortuszkritikus álláspontjuk miatt szerepeltek le. Erre hívta fel párttársai figyelmét Nancy Mace dél-karolinai képviselő, aki szerint a republikánusoknak centristább kellene megközelíteni például a fogamzásgátlást kéne hozzáférhetőbbé tételén, a nemi erőszak és vérfertőzés áldozatául esett nők védelmét megerősítésén kéne munkálkodniuk. Józan szavai azonban aligha hatják meg az életpárti mozgalmak kegyeit kereső republikánus vezetőket.