;

Oroszország;szökés;Norvégia;zsoldosok;politikai menedékjog;Jevgenyij Prigozsin;

- Norvégiába szökött és politikai menedékjogot kért a Wagner Csoport egyik volt parancsnoka

Kész tanúskodni a hírhedt orosz zsoldoshadsereg vezetője, Jevgenyij Prigozsin ellen is.

Norvégiába szökött és politikai menedékjogot kért a Wagner Csoport egyik volt parancsnoka, Andrej Medvegyev – adta hírül a Szabad Európa orosz nyelvű szolgálata a Gulagu.net nevű orosz jogvédő szervezet és hírportál alapítójára, Vlagyimir Oszecskinre hivatkozva.

Andrej Medvegyev az állítása szerint a Murmanszk területi Nyikel nevű település környékén szökött át Norvégiába. Mint mondja, a határon átmászott két kerítésen, mire a határőrök kutyákkal eredtek utána, akik tüzet is nyitottak rá, ám sikerült a tó jegén keresztül elmenekülnie. Az egyik határ menti norvég várost elérve bekopogott az első ház ajtaján, és arra kérte az ott lakókat, hogy hívják a rendőrséget.

A Wagner Csoport volt parancsnokát a helyi repülőtérről a fővárosba, Oslóba vitték és egy olyan központban helyezték el, ahol határsértőket tartanak. Vlagyimir Oszecskin állítása szerint a férfi esetében már megindították a politikai menedékjog megadásához szükséges eljárást. Medvegyev azt mondta, kész tanúskodni akár

a zsoldoshadsereg vezetőjéről, a Vlagyimir Putyin orosz elnök séfjének nevezett Jevgenyij Prigozsinról is.

A Szibir.Realiji nevű hírportál még decemberben közzétett részleteket abból az interjúból, amelyet Vlagyimir Oszecskin készített az egykori zsoldossal. Ebben a Tomszki terület térségéből származó férfi arról beszél, hogy 2022 júliusában kötött négy hónapra szóló szerződést a Wagnerrel (amit állítása szerint később egyoldalúan hat-, majd nyolc hónaposra módosítottak). A férfit ezt követően Szalszkba, majd Luhanszk megyébe küldték, ahol a zsoldosok egyik rohamosztagának parancsnoka lett. Mint mondta, részt vett a Bahmutnál folyó harcokban, és annak a bizonyos Jevgenyij Nuzsinnak is a parancsnoka volt, akit – korábbi médiabeszámolók szerint – a zsoldosok kivégeztek egy pöröllyel amiatt, mert állítólag átállt az ukránokhoz.

Andrej Medvegyev állítása szerint önkéntes távozását követően a Wagner biztonsági szolgálata üldözni kezdte őt a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) és a belügyminisztérium bevonásával. „Féltem az életemet és az egészségemet” – mondta a világhálón december közepén megjelent videófelvételen.

Egyre nagyobb kételyek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Christine Lambrecht képes megformálni a német hadsereget az orosz-ukrán háború árnyékában. Ő maga arról írt, a médiafigyelem nehezen teszi lehetővé a hadsereggel kapcsolatos objektív értékelést és biztonságpolitikai döntéseket.