Nagy-Britannia;memoár;Boris Johnson;

- Drágán adja emlékeit Johnson

Eddigi pályafutása mérlegének megvonására készül Boris Johnson, visszatekintése késleltetheti esetleges politikai ambícióit.

Az Egyesült Királyság kormányfői tisztségét 2019. július 24-e és 2022. szeptember 6-a között betöltött Boris Johnson országlása előtt és óta is ritkán marad távol az újságok vezető helyeiről. Így van ez most is, amikor több területen is borzolja a kedélyeket. A számos válása és még több, legalább hat gyermeke miatt állandó anyagi gondokkal küzdő konzervatív politikus pénzügyi biztonsága szempontjából meghatározó fejlemény, hogy exkluzív szerződést írt alá a HarperCollins-szal visszaemlékezése világméretű publikációjáról és terjesztéséről. Rupert Murdoch kiadója várhatóan hétszámjegyű honoráriumot fizet a szerzői jogért.

Az exkormányfő nem tud azonnal belevágni a memoárba, előbb be kell fejeznie a hatalomra lépése miatt félbeszakított William Shakespeare életrajzot. "BoJo" korábbi riporteri és publicisztikai sikereinek fóruma, a The Daily Telegraph a HarperCollins-család részét képező William Collins kiadói igazgatóját, Arabella Pike-ot idézi, aki szerint "minden mással összehasonlíthatatlan memoárra" számíthatunk. A szerkesztőnő hozzátette még, hogy "nagyon várja a Boris Johnsonnal való együttműködést, mert annak hivatali ideje alatt az Egyesült Királyság modern történelmének kiemelkedően fontos eseményeire került sor". Mint emlékezetes, a Brexittel végződő 2016-os népszavazás után Theresa May kormányfő meglepetésre külügyminiszterré nevezte ki Johnsont, aki ebben a pozíciójában, majd lemondását követően a hátsó parlamenti sorokból, végül kormányfőként komolyan befolyásolta a kilépési tárgyalásokat.

Uxbridge és South Ruislip képviselőjétől elvárják, hogy részletesen beszámoljon földcsuszamlásszerű választási győzelméről 2019. decemberében, a Brexit-egyezkedésekről, a koronavírus-járvány kezeléséről, benne saját súlyos megbetegedéséről, végül bukásáról. Johnson visszaemlékezését megelőzi leghűségesebb híve, Nadine Dorries The Plot (Az összeesküvés) című kötete a partygate-ről és a tory frakció lázadásáról, a kabinet és a kormány tagjainak tömeges lemondásáról, végül a szőke politikus visszavonulásáról.

Találgatások szerint Johnson egymillió font előleget vehet fel könyvére, de a teljes fizetség nem fogja elérni az eddigi kormányfői csúcsot, Tony Blair 4,6 millió fontját (több mint kétmilliárd forint) a The Journey (Az utazás) címet viselő Downing Street 10.-i számadásért. A munkáspárti politikus persze három választást nyert zsinórban 1997 és 2007 között. A memoár írása útjában állhat egy 2023-ra kigondolt visszatérési plánumnak, az egyszer már leszerepelt volt tory vezetőnek nem lesz ideje kesztyűt dobni Rishi Sunak kormányfő elé.

Még komolyabb akadály, hogy Boris Johnsonnak már a következő hetekben meg kell jelennie az etikai bizottság előtt, amely arra a kérdésre keres választ, vajon tudatosan sértette- e meg a parlamenti szabályokat, amikor határozottan állította az alsóházban, hogy a Downing Street 10. nem vétett a karanténnel járó szociális távolságtartási előírások ellen. Ha a parlamenti grémium elmeszeli, a tory frontembernek képviselői mandátumával együtt minden "comeback" lehetősége elszállhat. A csavaros eszű politikus a kutakodást nem bízza a véletlenre, a bizottság ajánlatával élve az ország egyik legnagyobb becsben tartott bíróját, Lord Pannicket készül megbízni jogi képviseletével. Ő volt az a potentát, aki 2019-ben megsemmisítő csapást mért Johnsonra, bebizonyítva, hogy a parlament felfüggesztése törvénytelen volt és működését azonnal helyre kell állítani. Egyelőre nem ismert, ki fizetné az ügyvédi számlákat. Johnson búcsúbeszédei, az ókori római államférfire, Cincinnatusra és Arnold Schwarzenegger "Hasta la vista baby" fordulatára való hivatkozása azt sugallta, hogy szívesen költözne vissza egy szép napon a Downing Streetre.

Boris Johnson máris a parlament egyik legjobban megfizetett tagja, aki pénzügyi és politikai tanácsadással, valamint beszédekkel 1,2 millió fontot (közel 540 millió forint) zsebelt be lemondása óta.

Előrehozott választást rendeznek Szlovákiában. Az időpont még bizonytalan, de a voksolás mindenesetre mérföldkő lesz a szlovákiai magyar politika számára.