műgyűjtők;

- Szelektált ritkaságok

Ha valaki műgyűjtővé szeretne válni, vagy bele szeretne kóstolni a gyűjtés izgalmába, akkor első körben érdemes sokszorosított grafikát vásárolnia. 

Ebben segíti az érdeklődőt a budapesti Resident Art galéria, mely a Collector's Selection (Gyűjtői válogatás) című újévi képzőművészeti vásárán külföldi és hazai nagymesterek szitanyomatait, rézkarcait, litográfiáit mutatja be. A szelekció ráadásul exkluzív, mivel a két kurátor, Bánki Ákos képzőművész és Schneller János művészettörténész olyan műveket válogatott ki, melyek remekül megállják a helyüket egy igényesebb gyűjteményben.

– A korábbi vásárainkon inkább fiatalok munkáit mutattuk be, a 2020-ban indult Collector's Selection viszont már az idősebb generációra fókuszál, beleértve a külföldi művészeket is. A kétezerhúszas években mi voltunk az elsők, akik a magyar alkotók mellett európai művészek sokszorosított grafikáit árulták nagy mennyiségben – mondja Bánki Ákos. A jelen vásáron a külföldről érkezett művek között megtalálható például Victor Vasarely, Hans Hartung, Max Bill és Antoni Tàpies absztrakt munkái, valamint az 1948 és 1951 között működő CoBrA nevű avantgárd csoport két alapítója, Karel Appel és Corneille grafikái is. Bánki szerint az egyik legnívósabb alkotás Mimmo Rotella 1962-es L'assalto (A támadás) című Elvis Presley-t ábrázoló nyomata, melynek eredeti, vászonra készült változata a Stuttgarti Állami Galériában látható. – Ezeknek az alkotóknak már referenciájuk van, benne vannak a művészettörténeti könyvekben, és a legnagyobb aukciósházak árulják a műveiket – mondja a kurátor.

A vásáron a külföldiek mellett a hazai mesterek munkáiból szintén széles a választék, többek közt Aknay János, Bak Imre, Barcsay Jenő, Bukta Imre, Fajó János, Fehér László, Keserü Ilona, Klimó Károly, Konok Tamás, Nádler István és Pinczehelyi Sándor grafikáiból válogathatunk. – Az emberek többsége nem engedheti meg magának, hogy a legnagyobb magyar mesterektől vásároljon olajképet, ezek a grafikák viszont lényegesen alacsonyabb áron érhetők el – mondja Bánki Ákos.

Aki pedig a nyomatok mellett festményt vásárolna, szintén megtalálja a számítását. A válogatás harmadik részében a Resident Art galéria fiatal és feltörekvő művészeinek több mint húsz alkotása került a falakra, többek közt Kucsora Márta organikus formákat idéző absztrakciói, Stark Attila rajzfilmfigurákra hajazó alakjai vagy Kondor Attila álomba illő firenzei tájkertje. A fiataloknak Bánki Ákos és kollégája a jövőben önálló kiállításokat tervez, így idén is érdemes lesz betérni a Resident Art galériába.

A hetvennyolc éve felszabadult budapesti gettóról emlékezik meg az ARTalakulás Galéria rendezésében Köböl Vera fotográfus kiállítása, mely a létezés ünneplésére is felhívja a figyelmet.