Közös nyilatkozatban szólították fel kedden a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságát a Nobel-békedíj 2021-es kitüntetettjei, Dmitrij Muratov, a Novaja Gazeta főszerkesztője és Maria Ressa Fülöp-szigeteki újságíró, hogy avatkozzon be Alekszej Navalnij bebörtönzött orosz ellenzéki politikus ügyében, járjon el a "szenvedő emberek szenvedésének megelőzésére és enyhítésére" irányuló küldetésének megfelelően. "Amíg Navalnij kínszenvedése folytatódik, addig mindannyian a hóhérok cinkosai vagyunk" - áll a közleményben.
A már csak emigrációban működő Novaja Gazeta szerint a Vöröskereszt egyik képviselője a nyilatkozatra reagálva azt mondta, hogy a szervezetnek "nincs felhatalmazása ilyen akciókra". A közös nyilatkozatról a Meduza és a The Moscow Times ugyancsak emigrációban működő orosz ellenzéki portálok számoltak be.
A két híresség azt követően lépett, hogy a közelmúltban Navalnij támogatói megkongatták a vészharangot az orosz ellenzéki politikus romló egészségi állapota és amiatt, hogy a börtönben nem kapja meg a szükséges orvosi ellátást, a börtönhatóságok szándékosan állapotát súlyosbító lépéseket tesznek, szilveszterkor például újra magánzárkára ítélték majd egy erős influenzás tüneteket mutató rabbal zárták össze.
A Nobel-békedíjasok nyílt levele szervesen kötődik ahhoz a múlt szombati szolidaritási tüntetéssorozathoz, amelyet orosz emigránsok szerveztek a világ több mint 60 nagyvárosában.
A nyugat-európai, baltikumi, balkáni és a közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaságokban élő oroszok "Nemet a háborúra", „Szabadságot Navalnijnak, Hágát Putyinnak” "Szabadságot a politikai foglyoknak" jelszavakkal és plakátokkal demonstráltak az orosz nagykövetségek vagy kulturális intézetek előtt, ukrán és a pirostól megszabadított, a háborúellenes orosz jelképpé vált kék-fehér emigráns-ellenzéki orosz zászlókat lengetve. A globális tiltakozó kampány egységes követelésekkel rajtolt, ezek között szerepel az ukrajnai háború befejezése, Navalnij és más politikai foglyok szabadon bocsátása, valamint a Putyin-rezsimre gyakorolt "nagyobb nyomás" a "demokratikus országok" részéről.
A The Moscow Times szerint ezek a hétvégi szolidaritási demonstrációk volt Navalnij támogatóinak első összehangolt lépése azóta, hogy az ellenzéki politikust bebörtönözték, politikai hálózatát pedig a Kreml "terroristaként" feketelistára tette. Az időzítés nem véletlenszerű: Navalnij két éve tért haza németországi gyógykezeléséről, amelyre azért volt szüksége, mert Putyin-rezsimje novicsok idegméreggel megpróbálta meggyilkolni. A Kreml legismertebb orosz kritikusa 2021. január 17-én érkezett meg a moszkvai Seremetyevo repülőtérre, ahol a hatóságok azonnal letartóztatták, az ezt követő tüntetéseket pedig szétverték, résztvevőit meghurcolták, sokakat bebörtönöztek.
Amint arról lapunk is beszámolt, Ukrajna megtámadása óta háborúellenes oroszok százezrei menekültek külföldre, majd tavaly szeptemberi mozgósítás idején újabb százezrek hagyták el Oroszországot.