Kína;világjárvány;koronavírus;COVID-19;

2023-01-26 14:30:00

Kínában kezd lecsengeni a Covid-járvány

Egészen elképesztő becslések jelentek meg arról, azóta hányan kaphatták el a koronavírust. 

Minden jel szerint Kína túl van a koronavírus-járvány nehezén. Még a tapasztalt virológusokat is meglepte, hogy a pandémia milyen sebességgel söpört végig az országon, miután tavaly december elején a kommunista párt szakított az addig kőbe vésett zéró-Covid politikával, jelentősen enyhítve a rendkívül kemény járványügyi intézkedéseken.

Egészen elképesztő becslések jelentek meg arról, azóta hányan kaphatták el a koronavírust. Egy Kínában dolgozó európai járványügyi szakértő például úgy becsüli, hogy mintegy 700 millió kínai, tehát a lakosság mintegy fele már megfertőződött. Más vélekedések szerint ez még túl óvatos becslésnek is tekinthető. A Pekingi Egyetem szakértői például úgy vélik, hogy a fertőzöttek száma január 11-re már elérte a 900 millió főt. Sőt, Ben Cowling, a Hongkongi Egyetem virológusa a fertőzöttek számát egymilliárdra becsüli. Ezeket a becsléseket nem lehet ellenőrizni, mivel a kínai hatóságok alig tesznek közzé konkrét adatokat a fertőzésről. Az ironikus kínaiak ezzel kapcsolatban megjegyzik: a zéró-Covid politikát a zéró információközlés stratégiája váltotta fel.

Időnként egészen eredeti módon próbálnak meg szakértők a végére járni annak, hányan betegedhettek meg, és milyen fázisban tart a fertőzéshullám Kínában. Ernan Cui, a Gavekal Dragonomics pekingi kutatóintézet Covid-szakértője például a nagyvárosok forgalmát figyeli, hogy képet kapjon a járvány előrehaladásáról. Ebből arra a következtetésre jutott, hogy hazája túlvan a pandémia nehezén, mert a 22 millió lakosú Pekingben december végére nagyrészt helyreállt a közúti forgalom, s ugyanezt tapasztalta Hopej tartomány székhelyén, a több mint egymillió lakosú Sicsiacsuang városában is. Más nagyvárosok, így Sencsen és Sanghaj, körülbelül tíz napos késéssel követték őket. Tisztségviselők megkérdezése alapján a szakértő arra jutott: a legtöbb kórházban, klinikán és háziorvosi rendelőben már január elején ismét a nem koronavírusos, hanem más betegségben szenvedő páciensek aránya volt túlsúlyban.

A legtöbb szakértő szintén abból indul ki, hogy a járvány csúcspontján már túlesett Kína. Sokan előzőleg februári tetőzésre számítottak. Alig van olyan szakértő, aki számít második hullámra, írja a Neue Zürcher Zeitung. "A kockázat viszonylag alacsony" – vélekedik Ben Cowling. Mások szerint viszont lesz folytatása a Covidnak, ám az elsőnél jóval enyhébb lefolyás várható.

Január elején kínaiak százmilliói indultak el szülővárosukba, hogy családjukkal együtt ünnepeljék a holdújévet. Így sokan a vírust a nagyvárosokból az ország távolabbi részeire is magukkal vitték, olyan régiókba, ahol fejletlenebb az egészségügyi rendszer. Az utazási időszak február elejéig tart. A járvány áldozatait összegző Airfinity brit adatbázis szakértői szerint jelenleg naponta 4,5 millióan fertőződnek meg Kínában a koronavírussal, és szintén naponta mintegy 35 640-en vesztik életüket a Covid következtében. Az utazási hullám lecsengése után azonban a szám valószínűleg gyorsan csökkenni fog. Az Airfinity számításai szerint eddig 884 ezer kínai vesztette életét a koronavírusban. A szám köszönőviszonyban sincs a kínai hatóságok adataival. Január 8-án a pekingi járványügyi hivatal azt közölte, hogy a korlátozások feloldását követő első négy hétben 60 ezer halálos áldozata volt a járványnak.