„Európa nyugati fele ma saját múltjával és keresztény gyökereivel vív kultúrharcot. Itt nálunk más a helyzet. (...) Ha azt akarjuk, hogy itt száz év múlva is keresztény, magyar és európai kultúra legyen, akkor most kell, az európai kultúrharc örvénylésében, hidegvérrel és szenvtelen célratöréssel, tapodtat sem hátrálva, védeni kulturális mivoltunkat, identitásunkat és szuverenitásunkat” - mondta 2018 októberében Orbán Viktor miniszterelnök a Szépművészeti Múzeum rekonstrukcióját követő újranyitási ünnepségen. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy új korszak kezdődik, annak a "nyílt megvallása, hogy nemzeti mivoltunkra büszke, európai és keresztény nép vagyunk"…. olyan nép, „amely mindig többet adott a világnak, mint amennyit kapott tőle".
Ám ebben sem vagyunk egyedüliek, sőt, az orbáni kultúrpolitika sem magyar recept alapján állt össze. Vlagyimir Putyin már 2014-ben rendeletben hagyta jóvá az állami kultúrpolitika alapdokumentumát, most, az ukrajnai háború kellős-közepén, szerdán, ezt a 2014-es alapdokumentumot módosította. E rendelet alapján mostantól azért bővül új feladatokkal az orosz kultúrpolitika, mert meg kell védenie az orosz társadalmat a „külső ideológiai és értékalapú terjeszkedéstől”.
A Meduza orosz ellenzéki portál által ismertetett dokumentum szerint a kibővített állami kultúrpolitika legfőbb céljai és feladatai a következők: a gyermekek nevelése és fejlődése feltételeinek megteremtése a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékek alapján, a hagyományos családi értékek, a házasság mint férfi és nő kapcsolatának védelme, az orosz nyelv védelme „az idegen szókincs túlzott használatával szembeni fellépés” révén, s nem utolsó sorban az orosz társadalom védelme „a külső ideológiai és értékterjesztéstől, valamint a romboló információs és pszichológiai befolyástól”. Putyin állama kiemelten fogja támogatni a „történelmi igazság védelmét” célzó kulturális tevékenységeket is. Minderre pedig azért van szükség, mert több barátságtalan állam és szervezet olyan tevékenységet folytat, aminek célja „az Orosz Föderáció kulturális szuverenitásának aláásása”.
A személyes adatok védelmének szükségességével indokolva, ugyancsak szerdán, egy másik döbbenetes törvénymódosítás is történt Oroszországban. A törvényhozás alsóháza, a duma, jóváhagyta azt az indítványt, miszerint a parlamenti képviselőknek nem kell többé nyilvánossá tenniük sem jövedelmüket, sem vagyoni helyzetüket. Elszámolással csak az adóhivatalnak tartoznak, a duma honlapjára pedig az elkövetkezőkben már csak egy anonim "összefoglaló" kerül ki. A módosításról beszámoló The Guardian kiemeli: a március elsején hatályba lépő rendelkezés eredményeként visszamenőlegesen, a már publikált nyilatkozatokból is eltűnik minden, ami a nyilatkozó személyazonosságára utal. A lépés nem volt előzménytelen, Putyin már tavaly decemberben elnöki rendeletben mentesítette a köztisztviselőket, beleértve a kormánytagokat is, nekik még az adóhivatal felé sem kell semmiféle vagyon- vagy jövedelembevallást tenniük. Ez a rendelet ideiglenes, az ukrajnai „különleges művelet” idejére szól.
A Transparency International 2021-es korrupciós rangsorában Oroszország a vizsgált 180 állam közül a 136. helyen állt. A bebörtönzött Alekszej Navalnij és korrupcióellenes mozgalma épp a vagyonnyilatkozatokra alapozva tudta vizsgálni a közszereplők illegális vagyonosodását, összevetni jövedelmüket felhalmozott és eltitkolt vagyonukkal.