;

Magyar Táncművészeti Egyetem;

- A legjobbra törekednek

Mintegy másfél milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újabb fejlesztés indult a Magyar Táncművészeti Egyetemen. Az intézmény nem kisebb célt tűzött ki magának, mint hogy Európa legjobbja legyen.

A Magyar Táncművészeti Egyetem – még főiskolaként – 2001-ben költözött át az Andrássy úti épületéből a főváros XIV. kerületébe, az ELTE egykori tanintézményébe, a Columbus utcába. Itt felépült az új campus, megújult a könyvtár, a színházterem is. Az intézmény Koreográfus- és Táncpedagógus-képző Intézete 2018-ban talált itt otthonra egy régi, leromlott állapotú épületegyüttes részbeni átépítésével. Az egyetem tizenhét hónapja alapítványi fenntartású. A Magyar Táncművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Kiss János Kossuth-díjas táncművész (aki a Győri Balettet mintegy harminc évig vezette) egyik első intézkedéseként részlegesen felújították a kollégiumot – a kuratórium saját pénzalapjából.

Zuglóban egy európai színvonalú táncművészképző központ jött létre, ám a fejlesztéseknek még nem értek a végére. Csütörtökön bejelentették: megkezdik a szakmai, gyakorlati képzés helyszínét biztosító, mintegy húszéves C épület energetikai korszerűsítését, ehhez az egyetem mintegy másfél milliárd forint, európai uniós vissza nem térítendő támogatást nyert el a Széchenyi Terv Plusz RRF Operatív Program keretében. Az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár, Hankó Balázs úgy fogalmazott: az egyetem célja, hogy Európa legjobbja legyen, a kormány feladata pedig az, hogy ehhez minden segítséget megadjon – ezért az uniós forrást megelőlegezte. Az államtitkár az intézmény méltatásában kitért arra is: az egyetem a Nemzeti Táncszínházzal és a Müpával együttműködve novemberben megrendezi a Budapest Balett Grand Prix-t, amellyel „idehozza a nemzetközi elitet”.

A beruházás 2026 áprilisában zárul, a projekt során elvégzik a nyílászárók cseréjét, a szigetelést, kialakítják a lamellás árnyékolást, a hőszivattyús fűtő- és napcellás hűtőrendszert. Ami a rezsiárak emelkedését is tekintve igencsak időszerű. Az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, Kiss János lapunknak elmondta: az eddigi takarékossági intézkedések olyannyira eredményesek voltak, hogy a dolgozóknak energiatámogatási összeget tudtak fizetni. Arról pedig, hogy az intézmény Európa legjobbja kíván lenni, így fogalmazott: – Európában három egyetemi rangú táncművészeti intézmény van: Rotterdamban csak kortárs táncművészeket képeznek, Drezdában – ahol gyerekként tanultam – klasszikus táncosokat, valamint táncpedagógusokat, nálunk a kortárs és a klasszikus táncos, a táncpedagógus, vagy próbavezető oktatás mellett megtalálható a néptánc, a társastánc, a divattánc is, a mi oktatási palettánk a legszélesebb. A táncdiplomával kivétel nélkül el tudnak helyezkedni a hallgatóink, van, aki Japánból jött hozzánk a diploma miatt. Ám nagyon jó balettiskolák vannak még Európában, például Párizsban vagy Zürichben: konkurenciaharc van a diákokért, ezért mindent meg kell tennünk azért, hogy versenyképesek legyünk, az oktatás színvonala, a körülményei a legjobbak legyenek. Az egyetemet jobban meg kell mutatni a világban: részben ezt a célt szolgálja a Budapest Ballet Grand Prix is, hogy a világ tehetségei itt méressék meg magukat, és ismerjenek meg bennünket. Az Educatio oktatási vásáron korábban a művészeti iskolák nem jelentek meg, mi viszont standot nyitottunk. – Kiss János a Népszavának elmondta azt is, harmincéves társulatvezetői tapasztalatára építve további mecénásokat is kíván megnyerni a táncművészeti ügyének.

Az egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta lapunknak elmondta, a beruházás tizenkét tánctermet érint. – Nyilván nem lehet a felújítást csak nyáron végezni, ezért a munkálatok nagy logisztikát igényelnek, és tánctermeket is kell bérelnünk. Ám már halaszthatatlan volt a beruházás. – Arra a felvetésre, hogy ha a táncosok izomzata miatt legalább 20-21 fokosnak kell lennie egy-egy próbateremnek, akkor mégis, hogyan tudtak spórolni a rezsivel, úgy felelt: – Jóval nagyobb odafigyeléssel. Hétvégenként nem kell fűteni a tánctermeket, ha egy terem napsütéses, és van ott harminc táncos, azt sem kell felfűteni. A fűtés szelektálásában pedig automatika segít. Ennek köszönhetően kevesebb volt a fogyasztásunk, de a kevesebbért is többet kell fizetni.

A rektor végül a közelmúltról és a közeljövőről beszélt: a pandémia elején, mikor csak online tarthatták a kapcsolatot a diákokkal, csak olyan gyakorlatokat tudtak végezni, amely azt segítette, hogy a táncosok izomzata ne épüljön le. A kapcsolattartás főként mentális segítség volt. Az egyetem ugyanakkor idén Kínából fog diákokat fogadni: Kínában mintegy 250 diák tanulja az angol nyelv és a tánc alapjait az egyetem oktatóitól egy előkészítő évben, és akik megfelelnek a felvételin, azok közül hatvanan tanulhatnak majd három évig táncosnak és próbavezetőnek Budapesten.

Így konkurál az Operaház

Múlt év november 24-én jelentette be a Magyar Táncművészeti Egyetem, hogy a Nemzeti Táncszínházzal és a Müpával együttműködve Budapest Ballet Grand Prix (BBGP) néven nemzetközi balettversenyt hív életre, az első versenyt – amelynek zsűrijébe nemzetközileg elismert táncművészeket, koreográfusokat és együttesvezetőket hívnak meg – idén novemberben rendezik Budapesten. „A kulturális kormányzat számára is támogatandó a kezdeményezés” – fogalmazott az esemény beharangozóján az akkori kulturális államtitkár, Hoppál Péter. December 21-én az Operaház főigazgatója, Ókovács Szilveszter és Solymosi Tamás, a Magyar Nemzeti Balett vezetője állt a sajtó elé azzal, hogy Hungarian Ballet Grand Prix (HBGP) néven, a Veszprém–Balaton 2023 EKF-program keretein belül rendeznek balettversenyt idén nyáron Veszprémben. „Egy nemzetközi balettverseny létrehozása több mint tízéves álmom, így ez eddig minden balettigazgatói pályázatomban szerepelt” – mondta a sajtótájékoztatón Solymosi Tamás. Emlékezetes: Ókovács legutóbb 2022 augusztusában egy Origón megjelent írásában szúrt oda a táncművészeti egyetemnek azzal az állításával, hogy „a hazai táncképzés immár huzamosabb ideje képtelen évente öt-hat olyan profi balettművészt kiforogni magából”. Ezzel magyarázta azt is, hogy az Operaház 2016 óta Solymosi szakmai irányításával balettiskolát működtet 4-14 éves gyerekeknek – mintegy szemben a Magyar Táncművészeti Egyetem professzionális, kilenc évig tartó, egyetemi szintű táncművészképzésével. Ókovács írása ellen olyan Kossuth-díjas táncművészek tiltakoztak nyílt levélben, mint Orosz Adél, Hágai Katalin, Volf Katalin, Bozsik Yvette, Popova Aleszja, ifj. Harangozó Gyula Zsuráfszky Zoltán, Oláh Zoltán és Kiss János.

Korunk egyik legjobb drámaírója, Martin McDonagh A sziget szellemeivel bejelentkezett a világ legjobb filmrendezői közé.