interjú;ösztöndíj;sajtószabadság;Veres András;

2023-01-28 16:17:00

Veres András: Magyarországon sajtószabadság van, én a sorok között találom meg az igazságot

Az igazság megismerésének szellemében kell élni és írni – üzeni az újságíróknak Veres András győri püspök, a katolikus püspöki kar elnöke, akit a Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíj átadása után kérdeztünk.

Véleménye szerint mi az újságíró feladata?

Ha általánosságban kérdez az újságírók feladatáról, küldetéséről, akkor mindenekelőtt azt tartom fontosnak, hogy az igazság hírnökei legyenek. Ne különböző elköteleződésekhez ragaszkodjanak, hanem ahhoz az igazsághoz, ami megismerhető. Nyilván hívő emberként fogalmazok: hisszük, hogy a Szentírásban az objektív igazság jelen van, az megismerhető. Azt gondolom, egyetlen út vezethet ahhoz, hogy a világban megteremtsük az igazságot, az, hogy mindig az igazságról szólunk.

Mi a helyzet azokkal az újságírókkal, akik nem vallásosak?

Bár elsősorban a katolikus újságírókról beszéltem, a nem vallásosak számára is ugyanez a mondanivalóm. Amikor azt mondom, hogy létezik objektív igazság, akkor az nem annak a függvénye, hogy az a Szentírásban van vagy sem. Meggyőződésem, hogy józan ítélőképességünkkel is megismerhetjük az igazságot. Abban vagyunk különbözőek, hogy az igazság megismerését ki milyen mértékig vállalja. Ez áldozatokkal jár. Sok múlik a belső megfontolás igényén, de az igazságot kell megismernünk, azt kell hirdetnünk és továbbadnunk. Ennek szellemében kell élni és írni.

Magyarországon megvalósul a sajtószabadság?

Elvben megvalósulhat, hiszen mindenki azt ír, amit akar. Ilyen értelemben sajtószabadság van. Abban vannak különbségek, hogy ki mennyire ragaszkodik az igazsághoz.

Tehát a sajtószabadság érvényre jutása csak az újságírókon múlik?

Abban az értelemben, ahogyan az imént mondtam: igen. Az igazsághoz hűségesnek kell maradnia az újságírónak, akárhova tartozzon is. Ha az igazságot közvetíti, akkor meg tudja valósítani a sajtószabadságot. Mihelyt elkezd bizonyos elköteleződések végett ide vagy oda hajolni, onnantól kezdve már nem szabad. Ezért bátorítom a katolikus újságírókat: megvan az a lehetőségünk, hogy az igazsághoz ragaszkodjunk, csakis azt közvetítsük, semmi mást.

A közszolgálati média az objektív igazság megismerésére és közvetítésére törekszik?

Nem hiszem, hogy az én feladatom lenne ennek megítélése. Azt viszont bátran ki merem mondani, hogy – ne legyünk naivak – elköteleződés mindig is volt a közsajtóban, az adott politikai irányvonal mindig befolyással bírt. Ez így volt mindig, akárki volt hatalmon. Ebben nem látok rendkívüli dolgot. Inkább az a fontos, hogy legyenek olyanok is, akik nem politikai elköteleződésből cselekszenek.

Elárulja, hogy közéleti ügyekben milyen forrásokból tájékozódik?

Nem fogok sajtóorgánumokat megnevezni, de annyit nyugodtan elmondhatok, hogy minden irányból igyekszem tájékozódni. A sorok között találom meg az igazságot.