Ukrajna;háború;vadászrepülők;F-16;harckocsik;

2023-01-27 20:30:00

A modern harckocsik után jönnek az F-16-sok

Az ukrán hadsereg a modern nyugati harckocsik mellett F-16 vadászgépeket is kaphat nyugati szövetségeseitől. Moszkva válaszlépése azonban kiszámíthatatlan.

„Hamarosan F-16-osok lesznek Ukrajna egén”– írta egy pénteki Facebook bejegyzésben Olekszij Danyilov. Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára arra utalt, hogy Ukrajna a közeljövőben amerikai gyártású F-16-os vadászbombázó repülőgépeket is kaphat nemzetközi támogatóitól. Sem Danyilov, sem a kijevi kormányzat nem közölt semmit arról, hogy született-e bármiféle döntés a vadászgépek kapcsán, Volodimir Zelenszkij elnök viszont szerda esti szokásos videoüzenetében megfogalmazta, hogy Ukrajna győzelméhez szükség van arra, hogy a modern nyugati harckocsik mellett ütőképes katonai repülőgépeket is kapjon. Az ukrán légierőnek ugyanis csak olyan szovjet időkből maradt vadászrepülőgépekből álló flottája van, amely nem tudja hatékonyan felvenni a harcot a modernebb orosz harci gépekkel.

A Reutersnek nyilatkozó Jurij Szak, Olekszij Reznyikov védelmi miniszter tanácsadója azt mondta, Ukrajna miután biztosította a korszerű harckocsik szállítását, mostantól nyugati negyedik generációs vadászrepülőgépek szállítását fogja szorgalmazni, mert ezek birtokában óriási harctéri előnyre tehet szert.

A háború kitörése után kezdetben mindenféle fegyverszállítmánytól ódzkodtak az európai államok, de ez mára alapvetően megváltozott, az orosz agressziótól szenvedő ország nehézfegyverzetet, légvédelmi rendszereket és harckocsikat kapott, vadászgépeket és nagy hatótávolságú rakétákat viszont nem. A nyugati országok tartanak az orosz válaszlépésektől. Nem alaptalanul.

A háború kitörése után kezdetben mindenféle fegyverszállítmánytól ódzkodtak az európai államok, de ez mára alapvetően megváltozott, az orosz agressziótól szenvedő ország nehézfegyverzetet, légvédelmi rendszereket és harckocsikat kapott, vadászgépeket és nagy hatótávolságú rakétákat viszont nem. A német Leopardok biztosítása az ukrán haderő számára máris komoly vihart kavart. A Kreml elítélte a Nyugat "közvetlen beavatkozását" a német és amerikai tankok szállítása révén és félremagyarázva Annalena Baerbock német külügyminiszter szavait saját háborús propagandája igazolására próbálta felhasználni. A német diplomácia vezetője egy keddi strasbourgi rendezvényen azt mondta, hogy "háborút vívunk Oroszország ellen, nem egymás között", miközben a berlini kormány többször leszögezte- sem Németország, sem a NATO nem részese a háborúnak. Az orosz külügy pénteken berendelte a moszkvai német nagykövetet és magyarázatot követelt az "ellentmondásos" berlini nyilatkozatok miatt.

Az Európai Unió pénteken hat hónappal meghosszabbította az Oroszország elleni szankciókat.