Ukrajna;háború;F-16;vadászgépek;

- Mivel Ukrajna tavasszal új offenzívát készül indítani, a Pentagonban mind többen érvelnek az F-16-osok küldése mellett

Ukrajna azt reméli, a harckocsik küldését érintő áttörés után hamarosan amerikai vadászgépeket is kaphat.

Az amerikai védelmi minisztériumban egyre erősebb az a tábor, amely szerint az Egyesült Államoknak jóvá kell hagynia F-16-os vadászgépek Ukrajnába küldését, írta a Politico amerikai forrásokra hivatkozva. Az amerikai vadászgépek az orosz invázió óta megtalálhatóak Kijev kívánságlistáján. Washington és Kijev azonban a tüzérségi rendszert-, a földi légvédelmi rendszereket, illetve páncélosokat tekintette fontosabbnak az ország védekezése és ellentámadásai szempintjából.

Mivel Ukrajna tavasszal új offenzívát készül indítani az oroszok által elfoglalt területek visszafoglalására, a Pentagonban mind többen érvelnek az F-16-osok küldése mellett. Részben a harckocsik és a Patriot légvédelmi rendszerek gyors jóváhagyása miatt Kijevben egyre inkább azt remélik, hogy már a vadászépek küldése sem számít tabunak Washington számára. "Nem hiszem, hogy elleneznénk" – jelentette ki az F-16-osokkal kapcsolatban a védelmi minisztérium egyik magas rangú tisztviselője, aki névtelenséget kérve beszélt a Politicónak a tárcánál zajló érzékeny vitáról. Az illető hangsúlyozta, még nincs végleges döntés.

A vadászgépek hamarosan az első helyre kerülhetnek Kijev „igénylistáján”.

Az ukrán kormány egyik tanácsadója azt mondta, a téma már szóba került Washingtonnal, de komoly fordulat nem történt. Egy másik forrás szerint "hetekbe" telhet, amíg az Egyesült Államok döntést hoz a saját repülőgépeinek szállításáról, és jóváhagyja a más országokból származó F-16-osok továbbküldését.

"Ha megkapjuk őket, a harctéri előnyök egyszerűen óriásiak lesznek. ... Nem csak F-16-osokról van szó: negyedik generációs repülőgépeket akarunk" - mondta a Reutersnek Jurij Sak, Olekszij Reznyikov védelmi miniszter tanácsadója.

Jon Finer helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó azt mondta, hazája " óvatosan" tárgyal Kijevvel és szövetségeseivel a vadászrepülőgépekről. "Nem zártunk ki vagy be semmilyen konkrét rendszert" - mondta Finer az MSNBC csütörtöki műsorában.

Az F-16-osok levegő-levegő rakétákat hordoznak, amelyek képesek lelőni a beérkező rakétákat és drónokat. És ellentétben a Patriotokkal, valamint a Nyugat által jelenleg küldött nemzeti fejlett felszíni-levegő elleni rakétarendszerekkel, a vadászgépek gyorsan mozoghatnak egy területen, hogy különböző célpontokat védjenek.

Még ha Washington úgy is döntene, nem küld F-16-okat Ukrajnának, más nyugati nemzetek rendelkeznek ilyen vadászgépekkel, így ezen államok elvileg továbbíthatnák őket Kijevnek, ha erre Washington is áldását adja. Wopke Hoekstra holland külügyminiszter múlt héten azt mondta a holland parlament előtt, kabinetje megvizsgálná az F-16-osok szállítását, ha Kijev kérné azokat. Mindenesetre Boris Pistorius német védelmi miniszter deklarálta: hazája számára vörös vonalat jelent a vadászgépek Ukrajnába küldése. Igaz, a német kormány már nem egy vörös vonalat lépett át a háború kitörése óta.

Kijev azt szorgalmazza, az Egyesült Államok már most kezdje meg vadászpilótáinak kiképzését az F-16-osokon. A Pentagonban azonban nem lelkesednek a javaslatért. Egy forrás szerint Ukrajna azt is fontolóra vette, szerződést köt amerikai magáncégekkel az ukránok kiképzésre.

Tőmondatokban a háborúról

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította Thomas Bachot, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét, ne tegye lehetővé az orosz sportolók indulását a következő olimpián. Ukrajna úgy értesült, február 24-én, a háború megkezdésének évfordulóján az oroszok nagyszabású offenzívát indítanak. Kijev szankciókat fogadott el a Raiffeisen és az UniCredit bank orosz leányvállalata ellen. 

A beiktatandó elnök szerint egy bizonyos érték nyert az elnökválasztáson.