Egyelőre nem talál pénzt a kormánytisztviselők és köztisztviselők béremelésére az Orbán-kormány - derül ki a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) pénteki üléséről készült beszámolójából.
Az ülést Szalay-Bobrovniczky Vince civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár vezette. Az MKKSZ szerint a szakszervezeti vezetők és az önkormányzati szövetségek képviselői eleve nem nagy reménnyel ültek le tárgyalni, de azt a keveset is hamar elvesztették. Bordás Gábor közigazgatási államtitkár ugyanis már a tanácskozás elején a háborús helyzetre meg az energiaválságra kezdett mutogatni, majd közölte, hogy bár az igények jogosak, jelenleg nem tudják megmondani, mikor, hogyan és milyen formában lesz béremelés. Fedezet híján felelőtlenség lenne belevágni az ezirányú programba - magyarázta.
A szakszervezeti vezetők azért megpróbáltak érvelni a béremelés mellett, Boros Péterné, az MKKSZ elnöke az áremelkedések fényében közölte, nem tudják elfogadni, hogy a közszolgálat kimarad a béremelésekből, amikor a területen még a KSH szerint is tíz százalékos volt a reálkereset-csökkenés tavaly. 25 százalékos béremelést, diplomás bérminimumot és a sztrájktörvény módosítását követelte, valamint az elavult illetménytáblák mai szintre igazítását. File Beáta MKKSZ-alelnök ezt kiegészítve abban reménykedett, hogy év közben módosítható lesz a költségvetés a béremelési kerettel, s utalt arra, hogy a köztisztviselői illetményalap 15 éve változatlan.
Bordás Gábor és Dukai Miklós önkormányzati államtitkár válaszában minderre bedobta a varázsszót: rezsicsökkentés. Az elismételt kormányzati panel szerint a lakosság 75 százalékának a megszabott határ alatt van a fogyasztása, így nem érzik meg, hogy a 2012-es árakhoz képest 10-szeres az energiaár. „Ez nem lebecsülendő és ezt korrekciós tényezőként minden bérkövetelésben számításba lehet venni” - jelentette ki Bordás.