Az egész múlt hetet beárnyékolta a brit politikában a párt elnöke, korábban pénzügy-, még előbb oktatási és oltásügyi miniszter adóbevallási botránya. Miközben a politikában kicsit is jártas megfigyelők pontosan tudták, hogy ha egy miniszteriális balhé nem csitul el három nap alatt, menthetetlen a gyanúsított pozíciója, Nadhim Zahawi nem mondott le magától, Rishi Sunak kormányfő pedig a szabályokat követve függetlennek számító saját etikai "cárjára" bízta az ügy alapos kivizsgálását. Sir Laurie Magnus, a kormány tagjainak érdekeltségeivel kapcsolatos kérdések tanácsadója hét pontban részletezte a – amint Zahawi fogalmazott - "gondatlanságból" elkövetett hibákat.
Zahawinak 2021-ben került az oktatási tárca élére, s már ekkor be kellett volna vallania, hogy egy nagy összegű adózási kötelezettség elmulasztása miatt tárgyalásban áll Őfelsége Adózási és Vámhivatalával (HMRC). Amikor múlt év júliusában pénzügyminiszternek nevezték ki, a Sky Newsnak nyilatkozva "tekintélye besározásaként" beszélt az adóhivatal vizsgálatáról. A tory frontember végül közel 5 millió fontot (2,2 milliárd forint) fizetett be adóhátralékként és büntetésként. Pénzügyminiszterként ő felügyelte az adóhivatalt is. Rishi Sunak hatalomra kerülése után Zahawinak, aki mellesleg üzletemberi, majd miniszteri pályafutása során is kifejezetten hatékony volt, az átvilágítási folyamat során ismét kötelessége lett volna feltárni az adóhatósággal folytatott alkudozásának súlyát. Teljes volumenében csak most január közepén vallotta be Zahawi a történetet és a komoly pénzbüntetést.
A pártelnökhöz intézett vasárnap reggeli levelében a kormányfő "világosnak" nevezte, hogy a politikus "súlyosan megsértette a miniszteriális etikai kódexet". Emlékeztetett arra, megfogadta: az általa vezetett kormány „eleget tesz a tisztesség, professzionalizmus és átláthatóság követelményeinek". Ezért a vizsgálat nyomán minisztere menesztése mellett döntött.
Nadhim Zahawi levelében a sajtót hibáztatta a történekért. Ha a lényegre, azaz súlyos adómulasztására nem is utalt, kiemelte saját, a vakcinációs programban és II. Erzsébet búcsúztatásának megszervezésében betöltött szerepét, s kifejezte háláját, hogy bevándorlóként a kormány legmagasabb tisztségeit tölthette be, "ami a világ egyetlen más országában sem történhetett volna meg". Az 55 éves immár "mezei" honatya 11 éves korában szüleivel együtt Bagdadból érkezett a szigetországba.
A közvélemény-kutatásokban fölényesen vezető Munkáspárt vezető-helyettese, Angela Rayner felszólította a "reménytelenül gyenge kormányfőt, aki csak heves ellenkezés után tette meg azt, amit régen meg kellett volna lépnie, hogy mondja meg őszintén, mikor és mit tudott pontosan Zahawi adóügyeiről". A botrány nyilvánvalóan nem tesz hozzá ahhoz a 35 százalékhoz, amennyien a lakosság körében bíznak a politikusokban, erősíti a meggyőződést, hogy a Konzervatív Párt "intézményesen korrupt" és hozzátesz a Munkáspárt népszerűségéhez.