Két amerikai tisztségviselő szerint az ezen a héten bejelentendő, Ukrajnának nyújtott kétmilliárd dolláros katonai segélycsomagnak részei lesznek az a Ground Launched Small Diameter Bombs (GLSDB) névre hallgató eszközök, amelyek közel kétszer olyan messzire képesek ellőni, mint a Himars tüzérségi eszközei – írja a Reuters.
Utóbbiaknak jelenleg 80 kilométeres hatótávolságuk van, s még így is jelentősen megváltoztatták a háború arculatát. Vagyis ez azt jelenti, hogy az ukránok nem a korábban általuk kért ATACMS-okat kapják meg (ami képes 300 kilométerre lévő célok eltalálására), hanem egy „köztes” megoldást.
Újabb HIMARS amerikai és MARS II német rakétarendszerek érkeztek hétfőn UkrajnábaEzzel az eszközzel minden olyan területre képesek lesznek csapást mérni, amelyet jelenleg megszállt Oroszország. Így a megszállók kénytelenek lesznek a logisztikai kiszolgáló létesítményeiket a határvonal mögé helyezni.
Mihajlo Podoljak elnöki tanácsadó szerint a nagyobb hatótávolságú rakéták szállításáról, valamint a támadó repülőgépekről szóló tárgyalások folyamatban vannak. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a fejlemény a háború további eszkalálását jelenti. A várható amerikai bejelentés egy héttel azt követően történt meg, hogy több nyugati ország fejlett harckocsikat ígért Kijevnek.
Mennek a nyugati harckocsik Ukrajnába, csak az a kérdés, hogy csinálnak nyarat a tavaszi sártengerbőlAz új fegyverek megérkezése azonban még hónapokig várat magára, s Oroszország közben ismét lendületet nyert azokban a kelet-ukrajnai csatákban, amelyeket mind a két fél „húsdarálónak” nevez. Moszkva az elmúlt napokban előrenyomulást jelentett be Bakhmut városától északra és délre, amely hónapok óta a fő célpontja. Egy fehérorosz önkéntesekből álló ukrán egység katonája a Reutersnek azt mondta, hogy Bakhmutban jelenleg házról-házra folyik a csata, a megszállók éjszakánként száz métert tudnak előrehaladni. Egyébként azzal próbálkoznak, hogy bekerítsék a várost.
NATO-főtitkár: Rendkívül fontos, hogy Oroszország ne nyerje meg ezt a háborút